EKG/ Joshi: AI powinna być traktowana w pracy jako partner, a nie konkurencja

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pracownicy powinni używać sztucznej inteligencji jako narzędzia w pracy, czegoś co może zwiększyć ich efektywność i kompetencje - stwierdził w środę prof. Amit Joshi z IMD Business School (Szwajcaria) podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

W wykładzie otwierającym środowy panel "Sztuczna inteligencja – regulacje" na EKG prof. Jashi stwierdził, że jeśli praca jest mechaniczna i powtarzalna, to sztuczna inteligencja faktycznie może doprowadzić do redukcji etatów, natomiast zaznaczył, że człowiek nie zaufa wyrokowi sądowemu wydanemu przez AI czy postawionej przez nią diagnozie medycznej.

Jashi zachęcił do stosowania sztucznej inteligencji w pracy. Jego zdaniem należy stworzyć pracownikom takie możliwości w celu podniesienia ich kompetencji oraz zwiększenia efektywności. Dodał, że w obecnych czasach mało kreatywne działania, jak pisanie maili może być zastąpione przez sztuczną inteligencję, ale również te bardziej kreatywne (np. porównanie danych), co pozwoli zdecydowanie zaoszczędzić czas pracownika.

Profesor podkreślił jednak, że sztuczna inteligencja to narzędzie operujące na danych, które dostarcza mu człowiek. W interesie przedsiębiorcy korzystającego z AI jest jak najlepsze uporządkowanie swoich danych; jak ocenił - jeśli korpus wiedzy jest odpowiednio stworzony, to komputer jest w stanie dać oczekiwaną analizę w ciągu 30 sekund.

Obecny na panelu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski odniósł się do przygotowywanych regulacji unijnych dot. AI. Jego zdaniem konieczne są regulacje, ale również dofinansowania w tym sektorze. Dodał, że resort planuje powołać fundusz dot. sztucznej inteligencji, który ma wpłynąć na popularyzację korzystania z tej technologii wśród małych i średnich przedsiębiorstw.(PAP)

grg/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera