22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

Młodzi naukowcy i młodzież zwrócili się do rządu i władz stolicy o stworzenie w Polsce Muzeum Historii Naturalnej, które pozwoli eksponować cenne zbiory przyrodnicze, "dorównujące najlepszym kolekcjom na świecie", m.in. szczątki dinozaurów czy kopalnych kolibrów. Obecnie większość eksponatów znajduje się w magazynach instytutów PAN.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Wrocław/ XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury

    XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.

  • Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie

    Warszawa/ Oryginalne płytki ceramiczne z XVII w. powróciły do Łazienek z Kanady

    Od tajemniczego nadawcy z Kanady otrzymaliśmy list i przesyłkę zawierającą12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII w. zdobiły Łaźnię i zaginęły w czasie wojny- powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. Cenne dekoracje są prezentowane do 1 września.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Podlaskie/ Zaprezentowano koncepcję architektoniczną centrum nauki o drewnie Xylopolis

    Trzykondygnacyjny nowoczesny drewniany budynek będzie siedzibą Centrum Sztuki i Nauki o drewnie Xylopolis, które ma powstać w Wasilkowie k. Białegostoku. Władze placówki zakładają, że otwarta zostanie pod koniec 2027 roku.

  • 21.02.2024. Ekspozycja w nowo otwartym Muzeum Badań Polarnych w Puławach. PAP/Wojtek Jargiło
    Popularyzacja

    Lubelskie/ W Puławach otwarto Muzeum Badań Polarnych

    Zbiory dotyczące badań prowadzonych w Arktyce i Antarktyce prezentuje Muzeum Badań Polarnych, które w środę oficjalnie otwarto w Puławach (Lubelskie). Zdaniem dyrektora instytucji dr. Piotra Kondraciuka, ta sfera aktywności polskich badaczy była dotychczas pomijana.

  • Białystok, 03.02.2024. Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie (Podlaskie). Fot. PAP/Artur Reszko

    Średniowieczny dziecięcy bucik zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

    Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie (Podlaskie), jest lutowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Można go oglądać do końca miesiąca.

  • 01.02.2024. Collegium Maius UJ w Krakowie. Rozpoczęły się obchody 60-lecia otwarcia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dla zwiedzających.  PAP/Łukasz Gągulski

    Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje swój jubileusz

    Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie świętuje 60-lecie swojego otwarcia. W czwartek w Collegium Maius odbyła się inauguracja wydarzeń jubileuszowych, dostępnych dla zwiedzających.

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje 60-lecie

    Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie świętuje 60-lecie swojego otwarcia, w związku z czym w czwartek w Collegium Maius odbędzie się inauguracja wydarzeń jubileuszowych, dostępnych dla zwiedzających.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Badanie: muzealnicy obawiają się nowych technologii, m.in. robotów społecznych

    Rewolucja cyfrowa nie omija muzeów, które ze statycznych zaczynają się zmieniać w interaktywne. Badania naukowców z UŁ i KUL wykazały jednak, że polscy muzealnicy obawiają się wprowadzania nowych technologii m.in. robotów społecznych.

  • Od piątku do niedzieli Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski w Warszawie

    Zwiedzanie wystawy czasowej i samego gmachu muzeum, a także warsztaty edukacyjne, debaty, przedstawienia teatralne, koncert, grę terenową oraz wydarzenia przygotowane z myślą o rodzinach z dziećmi zaplanowano od piątku do niedzieli w ramach Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

Ekstremalna burza geomagnetyczna trwa; naukowcy zaobserwowali kolejne rozbłyski słoneczne klasy X. Istnieje więc możliwość, że zorze jeszcze wystąpią - powiedziała PAP Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.