Fot. Wikipedia/ domena publiczna

Wrocław/ XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury

XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.

  • Wystawa "Kamienne pisanki". Fot. Anna Matwiejuk/ materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku
    Popularyzacja

    "Kamienne pisanki" - nowa wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku

    Kamienne jaja wykonane m.in. z onyksu pakistańskiego, marmuru czy jaspisu można od poniedziałku oglądać na wystawie na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

  • 16.02.2024. Wydanie amsterdamskie „De revolutionibus orbium coelestium” z 1617 r. na nowo otwartej wystawie „Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika” w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, 16 bm. Na wystawie można m.in. zobaczyć woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r.  PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wystawa "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

    Woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r. zaprezentowano na wystawie „Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika”, którą od 16 lutego można oglądać w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

  • 13.02.2024. Wystawa „Od denara do złotówki”, którą od 13 bm. można zwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentowane na ekspozycji numizmaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To kilkadziesiąt monet będących w obiegu na ziemiach polskich od średniowiecza do współczesności. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ „Od denara do złotówki” – wystawa w Muzeum Narodowym

    Kilkadziesiąt monet będących w obiegu na ziemiach polskich od średniowiecza do współczesności zgromadzono na wystawie „Od denara do złotówki”, którą od wtorku można zwiedzać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

  • 11.12.2019. Zamek Królewski w Sandomierzu. PAP/Piotr Polak

    Sandomierz/ Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym

    Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

  • Białystok, 03.02.2024. Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie (Podlaskie). Fot. PAP/Artur Reszko

    Średniowieczny dziecięcy bucik zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

    Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie (Podlaskie), jest lutowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Można go oglądać do końca miesiąca.

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Rekonstrukcja słynnej prakobiety Lucy - w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

    Rekonstrukcję słynnej Lucy, australopiteka – przodka człowieka rozumnego (Homo sapiens), która żyła 3,2 mln lat temu w Afryce, można oglądać w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego (CEP UJ) w Krakowie – poinformowała uczelnia.

  • 15.12.2023 EPA/CESARE ABBATE
    Świat

    Włochy/ Codzienne życie ludności Pompejów na wystawie na terenie starożytnego miasta

    “Inne Pompeje. Codzienne życie w cieniu Wezuwiusza” - to tytuł wystawy otwartej w parku archeologicznym na terenie miasta, zniszczonego w 79 roku naszej ery w wyniku erupcji wulkanu. Można na niej poznać życie ludności: niewolników, wyzwoleńców, czyli osób podniesionych ze stanu niewolnictwa, rzemieślników, robotników.

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego

    Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

  • Fot. materiały prasowe
    Ziemia

    „Piękne i bestie” – wystawa o zjawiskach przyrodniczych w PAN Muzeum Ziemi

    Fotografie zjawisk przyrodniczych badanych przez geofizyków, historyczne przyrządy pomiarowe, a także skały mające niemal 4 mld lat – od 29 listopada będzie można zobaczyć na wystawie „Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych” w PAN Muzeum Ziemi.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.