Pierwsze oznaki wiosny w Beskidach; zakwitł wawrzynek wilczełyko

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwsze oznaki wiosny dotarły pod Babią Górę. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział w piątek PAP, że w Zawoi, powyżej budynku dyrekcji, zakwitł wawrzynek wilczełyko. "To oznaka wiosny” – wskazał.

„Chyba wiosna już się zbliża, bo zakwitł wawrzynek wilczełyko. W tym roku stało się dość wcześnie, ale zdarzyło się kiedyś, że i w styczniu w moim ogródku zakwitła stokrotka. Gdy patrzymy na to, co dzieje się w przyrodzie, to trzeba się liczyć z tym, że wiosna zawita wcześniej niż zwykle. Pytanie tylko, czy spadnie jeszcze śnieg, co zawsze może się jeszcze wydarzyć, i jakie poczyni spustoszenie w budzącej się przyrodzie” – powiedział PAP Maciej Mażul.

W niższych partiach gór jest wiosennie. Warunki w wyższych rejonach Babiej Góry są zimowe. Od wysokości 1150 m npm leży pokrywa śniegu jest stała. Na Markowych Szczawinach leży go około 80 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry około 140 cm.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Wawrzynek wilczełyko kwitnie, gdy na jego pędach nie ma jeszcze liści, zwykle od marca do kwietnia, ale również w lutym. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera