Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
16.04.2024 aktualizacja 16.04.2024

Miasta wysp Pacyfiku starsze niż sądzono

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osada, której resztki zachowały się na wyspie Tongatapu na Pacyfiku, została założone wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach „Journal of Archaeological Method and Theory”.

Osada na wyspie Tongatapu (archipelag Tonga) powstała wcześniej, niż dotąd sądzono. Według najnowszych ustaleń było to ok. 300 r. n.e., a zatem na ok. 700 lat przed dotychczas przyjmowaną datą.

W badaniach, prowadzonych przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, wykorzystano m.in. lotnicze skanowanie laserowe. Najnowsze technologie połączono z tradycyjnymi metodami wykopaliskowymi.

Zdaniem naukowców osadnictwo polinezyjskie - rodzaj urbanizacji o niskim zagęszczeniu, było rodzimą innowacją, która z kolei rozprzestrzeniła się na wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku między XIII a XIX w.

"Gdy ludzie myślą o wczesnych miastach, zwykle przychodzą im na myśl tradycyjne, stare miasta europejskie ze zwartą zabudową i brukowanymi ulicami. To zupełnie inny rodzaj miasta" – opisuje kierownik badań, Phillip Parton.

Zapaść tej lokalnej urbanizacji spowodowana była przybyciem Europejczyków, w tym rozprzestrzenieniem się chorób przywleczonych przez nich z Europy. (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024