Archeolodzy odkryli w Meksyku książęcy grobowiec Majów

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Zespół niemieckich archeologów odkrył na stanowisku w Meksyku grobowiec Majów sprzed 1300 lat, należący prawdopodobnie do młodego księcia – informuje serwis internetowy LiveScience.

Odkrycia dokonano w ruinach miasta Majów Uxul, położonych w stanie Campeche na Półwyspie Jukatańskim w południowo-wschodnim Meksyku, w pobliżu granicy z Gwatemalą.

Archeolodzy pod kierunkiem Kaia Delvendahla z Uniwersytetu w Bonn, badający pozostałości kompleksu królewskich budowli w Uxul, odkryli na głębokości 1,5 metra pod podłogą jednej z budowli ukryty grobowiec zawierający szczątki mężczyzny zmarłego w wieku ok. 20-25 lat.

Obok szczątków znajdowało się 9 ceramicznych naczyń i przedmiotów pokrytych zdobieniami Majów i inskrypcjami. Na dwóch naczyniach inskrypcje nawiązują do osoby księcia, np. na jednym z naczyń widnieje inskrypcja oznaczająca “to jest kubek młodego księcia”.

Na jednym z naczyń umieszczono scenę opatrzoną datą według rachuby czasu Majów, odpowiadającą 711 r. n.e.

W ruinach miasta Uxul, położonych głęboko w dżungli i dostępnych dla naukowców tylko przez trzy miesiące w roku w czasie pory suchej, niemieccy archeolodzy odkryli wcześniej kilka prostszych miejsc pochówku oraz pozostałości wskazujące na to, że Uxul było rządzone przez dynastię panującą w większym mieście Calakmul – jednym z największych ośrodków Majów na Jukatanie – położonym w odległości 34 kilometrów na północny-wschód od Uxul.

Jak poinformował K. Delvendahl, data na odkrytym naczyniu sugeruje, że młody mężczyzna został pochowany w grobowcu podczas 90-letniego okresu, jaki upłynął od uzyskania przez Uxul niezależności od Calakmul a opuszczeniem miasta przez mieszkańców.

Zdaniem archeologów, odkryte szczątki mogą należeć do syna władcy Uxul panującego dzięki koneksjom z dynastią z Calakmul, ale młody książę nie był predententem do tronu po ojcu, gdyż w jego grobowcu brakuje charakterystycznych oznak jego statusu, jak np. biżuterii z jadeitu.

Archeolodzy z Uniwerystetu w Bonn prowadzą na stanowisku Uxul w Meksyku wykopaliska dzięki projektowi badawczemu finansowanemu przez Niemiecką Fundację Prac Badawczych (DFG). (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera