Wkrótce Europejskie Dni Ptaków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby, które znają się na ptakach, potrafią i lubią dzielić się swoją wiedzą, mogą uczestniczyć w organizacji obchodów Europejskich Dni Ptaków 2012 w dniach 6 i 7 października.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca popularyzatorów do współtworzenia wystaw fotograficznych, spektakli teatralnych, wycieczek, rajdów lub realizacji innych pomysłów związanych z ornitologią.

Europejskie Dni Ptaków mają pokazywać ludziom piękno świata ptaków, a także zwracać uwagę na problemy i konieczność ochrony samych gatunków oraz ich siedlisk. Głównym założeniem jest obserwacja ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska.

Celem badawczym jest zebranie danych z terenu Polski i wymiana informacji z organizatorami akcji w innych krajach Europy. Cel edukacyjny to zwrócenie powszechnej uwagi na bogactwo gatunków ptaków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodność środowisk, jakie są im potrzebne do życia.

Uczestnicy obserwacji będą rejestrowali swoje spostrzeżenia na specjalnych formularzach i przekazywali je ogólnopolskiemu koordynatorowi w OTOP. W Europejskich Dniach Ptaków może wziąć udział każdy niezależnie od wiedzy i wieku. Osobom mniej doświadczonym w samodzielnych obserwacjach pomogą wiadomości zawarte w pakiecie materiałów informacyjnych akcji oraz doświadczeni przewodnicy - wolontariusze.

Stosowne formularze i instrukcje można otrzymać w OTOP lub pobrać je ze strony internetowej towarzystwa. W październikowy weekend można będzie odwiedzać parki, obrzeża zbiorników wodnych, pól oraz inne miejsca, gdzie można obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku.

Każdy, kto wypełni formularz zgłoszeniowy, otrzyma m.in. okolicznościowy znaczek z czajką - ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków, listę ciekawostek dotyczących najczęściej spotykanych gatunków, wzór informacji prasowej dla lokalnych mediów i plakatu, który będzie można wydrukować i wykorzystać w promocji wydarzenia, a także "Poradnik przewodnika".

Każdy organizator będzie zobowiązany do wypełnienia szybkiego raportu, a zbiorcze wyniki zostaną przekazane do europejskiego koordynatora akcji - Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mailowym: edp2012@otop.org.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera