„Dwa szkiełka” i „Życiodajny klimat” w „Niebie Kopernika”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dlaczego gwiazdy mrugają i maja różne kolory? Co to jest klimat? Co spowodowało największe katastrofy klimatyczne na naszej planecie? Odpowiedzi na takie pytania poznają widzowie dwóch premier warszawskiego planetarium „Niebo Kopernika”.

Od 18 września w planetarium będzie można zobaczyć dwa nowe filmy: „Dwa szkiełka” oraz „Życiodajny klimat”. „Nasze propozycje pozwolą odkryć tajemnice Wszechświata, przyczyny największych katastrof klimatycznych na Ziemi oraz przyjrzeć się gwiazdom i konstelacjom widocznym na jesiennym niebie” – czytamy na stronie internetowej planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Widzowie pokazu „Dwa szkiełka” wraz z dwojgiem małych bohaterów wybiorą się na nocne obserwacje nieba przez teleskop. Poznają zasadę działania tego urządzenia i krótką historię największych odkryć dokonanych przy jego użyciu. Dowiedzą się również, dlaczego gwiazdy mrugają i dlaczego mają różne kolory.

Jak informuje palcówka, drugi przygotowany film pozwoli odpowiedzieć na pytania: Co to jest klimat? Jak kształtował się na Ziemi od początku jej istnienia i jak może zmienić się w przyszłości? Co było powodem największych katastrof klimatycznych na naszej planecie? Dlaczego ziemski klimat sprzyja życiu, a klimat na Księżycu uniemożliwia życie, chociaż oba globy znajdują się w takiej samej odległości od Słońca?

Wraz z jesienią specjaliści planetarium przygotowali nową wersję pokazu „Niebo nad Warszawą”. Opowiedzą o najjaśniejszych gwiazdach i konstelacjach widocznych na niebie o tej porze roku. Przybliżą ich tajemniczo brzmiące nazwy, a także pokażą - królującego na jesiennym niebie – Jowisza.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru „Nieba Kopernika” są dostępne na stronie: www.niebokopenika.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera