Noblista Frank Wilczek gościem fizycznego sympozjum

PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz
PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz

Nie trzeba pracować w dużych ośrodkach naukowych, nie trzeba też być bogatym, by zostać odkrywcą w fizyce, wystarczy upór i motywacja - przekonywał w Kielcach laureat Nagrody Nobla z 2004 r. prof. Frank Wilczek ze Stanów Zjednoczonych.

Frank Wilczek jest gościem 42. Międzynarodowego Sympozjum Dynamiki Wielocząsteczkowej w Kielcach, w którym uczestniczy ponad stu naukowców z całego świata.

Zdaniem naukowca, fizyka to dziedzina nauki, która stale będzie się rozwijać chociażby dlatego, że „potrafi wciąż zaskakiwać”. Jak stwierdził, w świecie fizyki „każde pytanie rodzi wiele następnych”, a to zachęca do kolejnych odkryć.

Zapytany, co zmieniło się w jego podejściu do fizyki kwantowej po otrzymaniu nagrody Nobla w 2004 roku, prof. Frank Wilczek powiedział, że „nagroda nic nie zmieniła w podejściu do nauki, dała jednak możliwość prowadzenia bardziej złożonych badań i poruszania bardziej odważnych zagadnień”.

W środę w Kielcach prof. Frank Wilczek wygłosił wykład „Kwantowe piękno”, w którym omówił stan współczesnej wiedzy na temat mechaniki kwantowej. Jak podkreślił noblista, zgłębianiu wiedzy o istocie kwantu poświęcił całą swoją dotychczasową karierę naukową. Zaznaczył, że w tej dziedzinie jeszcze wiele jest do odkrycia. Zdradził, że obecnie zajmuje się zagadnieniem „kryształów czasu”.

Frank Wilczek jest profesorem fizyki w Massachusetts Institute of Technology. W 2004 roku wraz z Hugh Davidem Politzerem i Davidem Grossem otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki za opracowanie asymptomatycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi. W poniedziałek odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prof. Frank Wilczek ma polsko-włoskie korzenie. Babka noblisty pochodziła z okolic Przemyśla, dziadek spod Warszawy.

Jak informują organizatorzy, Międzynarodowe Sympozjum Dynamiki Wielocząstkowej jest prestiżową, cykliczną konferencją fizyki wysokich energii, organizowaną corocznie w różnych ośrodkach naukowych na świecie. Zapoczątkowana została w 1970 r. w Paryżu. Kolejne edycje odbyły się m.in. w Hiroshimie i Antwerpii. W tym roku gospodarzem sympozjum jest Instytut Fizyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera