Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Blisko 6 tys. studentów wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęło w czwartek nowy rok akademicki. To pierwsza inauguracją roku na wrocławskiej uczelni pod nową nazwą, która z akademii została przekształcona w sierpniu tego roku w uniwersytet .

Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła 1,3 tys. osób. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego, Jolanta Grzebieluch, najbardziej oblegany w tym roku był kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jeden indeks ubiegało się 14 kandydatów.

„Niesłabnącą popularnością cieszyły się również kierunki farmaceutyczny i lekarski, gdzie o jedno miejsce starało się osiem osób” - dodała rzeczniczka.

Zgodnie z ustawą podpisaną w sierpniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, wrocławskiej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich nadano nazwę Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Zgodnie z zapisami ustawy, prawo do posługiwania się nazwą "uniwersytet" ma ta uczelnia, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej sześciu dyscyplinach, w tym w czterech w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

W tym roku akademickim studenci będą się uczyć w nowym budynku Wydziału Farmaceutycznego, dobiega końca również budowa nowej biblioteki uczelni oraz remont zabytkowego kampusu Uniwersytetu Medycznego.

Medyczna uczelnia we Wrocławiu ma pięć wydziałów: lekarski, lekarsko-stomatologiczny, nauk o zdrowiu, farmaceutyczny z oddziałem analityki medycznej oraz lekarski kształcenia podyplomowego. Kształci obecnie blisko 6 tys. studentów na 10 kierunkach. Wśród nauczycieli akademickich jest 101 profesorów, 111 doktorów habilitowanych i 661 doktorów.

Od 1945 r. na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonował Wydział Lekarski. Akademia – przekształcona ostatnio w uniwersytet - powstała w 1950 r.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ hes/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera