Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
12.11.2012 aktualizacja 12.11.2012

Na Krymie uhonorowano badacza Chersonezu Taurydzkiego

Grób Karola Kościuszki – Walużynicza na terenie Rezerwatu, fot. A. B. Biernacki Grób Karola Kościuszki – Walużynicza na terenie Rezerwatu, fot. A. B. Biernacki

Tablicę pamiątkową i popiersie ukazujące Karola Kościuszkę–Walużynicza, archeologa o polskich korzeniach, odsłonięto na terenie Narodowego Rezerwatu Chersonez Taurydzki na Krymie (Ukraina) – poinformował PAP dr Andrzej B. Biernacki, kierownik prowadzonego obecnie w tym miejscu projektu badawczego.

Karol Kościuszko – Walużynicz (1847–1907) kierował wykopaliskami w Chersonezie od 1888 roku. Był twórcą i wieloletnim dyrektorem Muzeum Starożytności, powstałego na terenie antycznego miasta.

Jego zaangażowanie i pełna poświęcenia praca dla Chersonezu, nie tylko pomogły zachować miasto, ale także odkryć większość dużej wartości historycznej zabytków archeologicznych" – czytamy w przewodniku po Chersonezie Taurydzkim wydanym w 2009 roku, dzięki finansowej pomocy Wiesława Mazura, wówczas konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie. Kościuszko–Walużynicz odkrył między innymi miejskie mury obronne, kilka bazylik wczesnochrześcijańskich, świątynie, antyczne łaźnie.

Wydarzenie miało miejsce w trakcie tegorocznego sezonu naukowo-badawczego, z inicjatywy Wiesława Mazura, obecnie Konsula Generalnego RP w Sewastopolu. "W uroczystościach ku czci wybitnego Polaka udział wzięli między innymi Henryk Litwin, Ambasador RP na Ukrainie oraz najwyższe władze Sewastopola wraz z jego przewodniczącym Wladimirem Jacubą" – mówi dr Biernacki.

Tablicę pamiątkową umieszczono na grobie Karola Kościuszki-Walużynicza, znajdującym się na terenie antycznego miasta. Natomiast popiersie przedstawiające tego uczonego usytuowano w holu centralnego budynku Narodowego Rezerwatu Chersonez Taurydzki. Fundatorem obu był Konsulat Generalny RP w Sewastopolu.

Polsko-ukraińskie badania na Chersonezie Taurydzkim kierowane przez dr. Andrzeja B. Biernackiego z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trwają nieprzerwanie od 1998 roku. Obecnie realizowany program - "Topografia i architektura Chersonezu Taurydzkiego. Zagadnienia Identyfikacji i zabudowy agory – centrum antycznego miasta" jest finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

To starożytne miasto uważane jest za jedno z ważniejszych centrów świata antycznego w okresie hellenistycznym, rzymskim, wczesnobizantyjskim i średniowiecznym.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024