Uczelnie i instytucje

KE: nowy międzynarodowy ranking uczelni powstanie do 2014 roku

500 uniwersytetów z całego świata może walczyć o miejsce w nowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych U-Multirank. Będą one oceniane według szerszego zakresu wskaźników, dzięki czemu ranking dostarczy dokładniejszych informacji o jakości uczelni.

„Celem rankingu, przygotowywanego z inicjatywy Komisji Europejskiej, jest przedstawienie bardziej realistycznej i przyjaznej użytkownikom oferty akademickiej” – informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W nowym „wielowymiarowym” rankingu uniwersytety będą oceniane w pięciu różnych obszarach. Liczyć się będą: renoma w zakresie badań naukowych, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, sukcesy na polu transferu wiedzy (np. partnerstwa z przedsiębiorstwami i przedsiębiorstwami rozpoczynającymi działalność) oraz zaangażowanie na szczeblu regionalnym.

„Będzie to nowoczesny, wysokiej klasy ranking, odzwierciedlający pełną różnorodność instytucji szkolnictwa wyższego. W istniejących międzynarodowych rankingach nadal przywiązuje się zbyt dużą wagę do renomy uniwersytetów w zakresie badań naukowych. Nasz wielowymiarowy ranking dostarczy dokładniejszych i bardziej porównywalnych informacji dotyczących jakości uniwersytetów” – powiedziała komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrulla Vasiliu.

Zdaniem komisarz U-Multirank pomoże młodym ludziom w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów i będzie motywował instytucje do poprawy swoich wyników pod wieloma względami. „Będzie on również użytecznym narzędziem dla decydentów politycznych, umożliwiając im lepszą orientację w przygotowaniu skutecznych strategii na rzecz szkolnictwa wyższego na przyszłość” – dodała.

Komisja Europejska wybrała do prowadzenia rankingu niezależne konsorcjum. W jego skład wejdą Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education, CHE) w Niemczech oraz Ośrodek Badań Polityki w Zakresie Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies, CHEPS) w Holandii.

U-Multirank to zwieńczenie inicjatywy powstałej w 2008 r. podczas francuskiej prezydencji Unii Europejskiej. Wystąpiono wówczas z wnioskiem o utworzenie nowego rankingu uniwersytetów.

Ranking otrzyma wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 2 mln euro z programu „Uczenie się przez całe życie”, z możliwością dalszego finansowania na kolejne dwa lata (2015–2016). Docelowo ranking prowadzony byłby przez niezależną organizację.

Zgłoszenia uniwersytetów do nowego rankingu przyjmowane będą w pierwszej połowie 2013 r., a pierwsze wyniki klasyfikacji zostaną udostępnione na początku 2014 r. Formalna inauguracja U-Multirank odbędzie się w styczniu w trakcie irlandzkiej prezydencji Unii Europejskiej. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    IWP: system punktacji nie zachęca badaczy do publikowania w krajowych czasopismach

  • Wrocław, 15.05.2024. Laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał z rąk rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa tytuł doktora honoris causa, 15 bm. w siedzibie uczelni we Wrocławiu. (mk/zkoc) PAP/Maciej Kulczyński

    Noblista, fizyk prof. Gerard Mourou doktorem hc Politechniki Wrocławskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera