Bieńkowska: więcej pieniędzy na innowacje z nowego budżetu UE

Pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą wydawane nieco inaczej niż te z obecnego - zapowiedziała w czwartek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Większe wsparcie otrzymają m.in. inwestycje związane z innowacjami.

Na realizację polityki spójności w latach 2014-2020 Polska ma otrzymać niecałe 73 mld euro. Bieńkowska na wspólnej z premierem czwartkowej konferencji prasowej wskazała, że jej ministerstwo pracuje nad sposobem podzielenia pieniędzy z przyszłego budżetu od ponad roku.

Jak poinformowała, środki unijne na lata 2014-2020 będą wydawane w inny sposób niż te, które Bruksela przyznała nam na lata 2007-2013. Wyjaśniła, że do tej pory pieniądze europejskie były wykorzystywane głównie na inwestycje w infrastrukturę i bazę, np. na wyższych uczelniach. "Tę bazę już mamy. Ten przyszły budżet (...) będzie budżetem skierowanym po pierwsze głównie do przedsiębiorców, skierowanym na połączenie tego, co się będzie rodzić na wyższych uczelniach, badań naukowych i przełożenie tego na rynek" - mówiła minister.

Przykładowo, unijne wsparcie firm nie będzie się już koncentrować na prostym dofinansowywaniu ich rozwoju, ale raczej na pobudzaniu innowacyjności. W tym celu - mówiła Bieńkowska - trzeba zachęcić firmy i uczelnie do nawiązania bliższej współpracy.

"Chodzi o posiadanie długofalowego planu w dwóch dziedzinach: po pierwsze przedsiębiorczości, a po drugie szkolnictwa wyższego. To co robi minister nauki przez ostatnie pięć lat, to przygotowanie uczelni do tego, by z przedsiębiorstwami współpracowały" - wyjaśniła Bieńkowska. "Możemy zdecydować się na taki krok, że właściwie uzależnimy dostanie pieniędzy przez wyższe uczelnie, a z drugiej strony uzależnimy sięganie po pieniądze przez przedsiębiorstwa od tego, czy po pierwsze będą współpracować, a po drugie, czy ta współpraca będzie oparta na innowacyjności" - dodała.

Zdaniem Bieńkowskiej takie myślenie przełoży się na szybszy rozwój gospodarki. "Tak jak teraz jesteśmy zupełnie innym krajem (niż w momencie wejścia do UE - PAP), jeśli chodzi o infrastrukturę, tak w 2020 r. będziemy innym krajem, jeśli chodzi o polskie wynalazki, polskie patentowanie i współpracę polskiej nauki z biznesem" - przekonywała.

Zdaniem Bieńkowskiej inwestycje współfinansowane z nowego budżetu UE mogłyby ruszyć najszybciej pod koniec 2014 r. lub na przełomie 2014 i 2015 r. (PAP)

her/ son/ mow/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera