Kometa C/2012 S1 (ISON) nie zawodzi oczekiwań

Kometa C/2012 S1 (ISON), pomimo dużej odległości od Słońca, jest aktywna i ma jądro o rozmiarze około 5 kilometrów - informuje NASA.

Kometa C/2012 S1 (ISON) jest zapowiadana jako kometa stulecia. Blask, który ma ona osiągnąć pod koniec listopada b.r. może być porównywalny z Księżycem w pełni.

Obecnie kometa świeci w konstelacji Bliźniąt jako słaba mgiełka o jasności 16 magnitudo. Nie powinno to nas jednak martwić. NASA szacuje, że, biorąc pod uwagę odległość w jakiej się ona znajduje od Słońca, i tak jest obiektem bardzo aktywnym. Ostatnie obserwacje

C/2012 S1 (ISON) wykonane przez satelitę Swift wskazują, że jądro kometarne wyrzuca z siebie gaz i pył w tempie ponad 50 ton na minutę. To oznacza, że samo jądro ma rozmiar co najmniej 5 kilometrów.

Ostatnią jasną kometą, która przeleciała bardzo blisko Słońca i dała spektakularny pokaz na niebie była kometa C/2011 W3 (Lovejoy) widoczna w roku 2011. Jej maksymalny blask był porównywalny z blaskiem najjaśniejszej z planet czyli Wenus. Rozmiary jądra komety Lovejoy szacowano na niespełna 1 km.

Kometa C/2012 S1 (ISON), będąc kilkukrotnie większa, wciąż wydaje się być niezagrożoną kandydatką na kometę stulecia. (PAP)

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono

  • Fot. Adobe Stock

    Na zachodzie Płw. Iberyjskiego odkryto port rzeczny wykorzystywany przez Rzymian

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera