Lek na siwienie coraz bliżej

Aktywowany przez promieniowanie UVB związek o nazwie pseudokatalaza (PC-KUS) może powstrzymać siwienie włosów, a także pomóc osobom cierpiącym na bielactwo - informują niemieccy naukowcy, których badania opublikował "The FASEB Journal".

Siwienie jest skutkiem stresu oksydacyjnego powstającego w wyniku akumulacji nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych, która zaburza syntezę melaniny. U podłoża tego procesu leży spadek aktywności katalazy, enzymu rozkładającego nadtlenek wodoru, a także spadek poziomu enzymów MSR A i MSR B, które chronią włosy przed siwieniem.

Pozytywne wyniki leczenia odnotował zespół naukowców kierowany przez dr Karin U. Schallreuter z Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie, który przetestował lek w grupie 2411 pacjentów z bielactwem.

"Przez pokolenia w celu maskowania siwych włosów stosowano przeróżne metody. Teraz po raz pierwszy opracowany został prawdziwy lek, który dociera do podłoża problemu. To bardzo ekscytująca informacja, tym bardziej, że okazuje się on skuteczny także u osób z bielactwem" - podkreśla dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny "The FASEB Journal".(PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera