Uczelnie i instytucje

UTP w Bydgoszczy nie przejmie części Kolegium Nauczycielskiego

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (UTP) w Bydgoszczy nie przejmie od samorządu województwa części personelu i majątku likwidowanego w tym mieście Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Władze uczelni uznały, że odbyłoby się to ze szkodą dla UTP.

Jak poinformował we wtorek prof. Antoni Bukaluk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, sytuacja prawna zmusiła jego uczelnię do wycofania się z planów przejęcia części kadry i majątku likwidowanego w Bydgoszczy Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.

"Unormowania prawne uniemożliwiają przejęcie słuchaczy kolegium wraz z subwencją, którą na ich kształcenie otrzymuje obecnie Urząd Marszałkowski. Uczelnia nie otrzyma także zwiększonego limitu, co oznacza, że musielibyśmy zmniejszyć liczbę przyjętych na obecnie prowadzonych kierunkach przyrodniczych i technicznych, żeby przyjąć kandydatów z NKJO" - zaznaczył rektor.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczelnia musiałaby rozpocząć długotrwałą procedurę uruchomienia nowego kierunku lingwistycznego i dopiero wówczas otrzymałaby fundusze na kształcenie, uwzględniające nowych studentów.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, rozpoczął już procedurę wygaszania trzyletniego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy. Szkoły tego typu - w tym trzy placówki w Kujawsko-Pomorskiem - tylko do końca września 2015 r. mają prawo nadawania tytułu licencjata.

UTP - według informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski - miał przyjąć do pracy 29 nauczycieli kolegium (ok. 40 proc. zatrudnionych). Na potrzeby uruchamianego nowego kierunku samorząd województwa przekazać miał także uczelni budynek i pozostały majątek kolegium.

W sytuacji, gdy uczelnia wycofała się z przejęcia części bydgoskiego NKJO, władze samorządowe województwa będą realizować alternatywny plan działania, czyli wykorzystanie kadry dydaktycznej kolegium w ośrodkach doskonalenia nauczycieli.

"Od początku kluczowa była dla nas sytuacja pracowników. Jak wiadomo, sytuacja na rynku pracy jest obecnie niezwykle trudna, dlatego poszukiwaliśmy i nadal szukamy systemowych rozwiązań pozwalających na znalezienie miejsc pracy dla jak największej liczby zatrudnionych w likwidowanych placówkach" - zadeklarował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Trzyletnie kolegia to policealne szkoły zawodowe, których absolwenci - dzięki opiece naukowej wyższych uczelni - uzyskują tytuł licencjata. W Kujawsko-Pomorskiem istniały tego typu placówki: nauczycielskie kolegia językowe w Bydgoszczy i Toruniu oraz toruńskie Kolegium Pracowników Służb Społecznych.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera