Wybitni inżynierowie nagrodzeni

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuły Honorowego Złotego Inżyniera, a także wyróżnienia w konkursie "Mistrz Techniki NOT" wręczono zdolnym inżynierom w czwartek, podczas II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich

Podczas drugiego dnia zjazdu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. Jerzy Barglik – prezesowi Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Aktu odznaczenia dokonał w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Olgierd Dziekoński. Wręczając odznaczenie powiedział, że prof. Barglik potrafi "w sposób szczególnie umiejętny i skuteczny łączyć działalność wynalazczą z umiejętnością kształcenia młodych inżynierów". Zaznaczył, że Barglik buduje i jednoczy wspólnotę inżynierów elektryków w Polsce.

Zjazd inżynierów był także okazją do uroczystego podsumowania konkursu "Mistrz Techniki NOT". Tytuł "Mistrza Techniki 2012/2013" trafił do zespołu z firmy HYDROMEGA z Gdyni, który opracował „Stałowydajnościowo-pulsacyjny zespół pompowy HAMER 500”. W konkursie wyróżniono zespół z Politechniki Wrocławskiej, którego członkowie opracowali „Biomechatroniczną protezę ręki”, a także zespół z Instytutu Technologii Elektronowej, który opracował „Uniwersalny System Badań Fotoelektrycznych – USBF”.

Swoje nagrody przyznała też redakcja "Przeglądu Technicznego" - czasopisma, które ukazuje się od 147 lat. Dyplom z tytułem Honorowego Złotego Inżyniera nadano Olgierdowi Dziekońskiemu, który jest teraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, a dawniej pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego i budownictwa oraz wiceministra infrastruktury.

Drugi tytuł Honorowego Złotego Inżyniera został przyznany Ryszardowi Chmielowcowi, inżynierowi włókiennikowi, przedsiębiorcy o działaczowi polonijnemu w Wielkiej Brytanii.

II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich zorganizowano w Warszawie 26 i 27 czerwca. W spotkaniach bierze udział ponad 100 polskich inżynierów, pracujących m.in. w krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Organizatorami zjazdu są: Politechnika Warszawska, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej i Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera