Historia i kultura

Warsztaty archeologiczne w Żmijowiskach – trwają zapisy

Foto: Mat. prasowe Grodzisko Żmijowska
Foto: Mat. prasowe Grodzisko Żmijowska

20 sierpnia rozpoczną się IX Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w obrębie wczesnośredniowiecznej osady. Grodzisko Żmijowiska w okolicach Kazimierza nad Wisłą stanowi oddział Muzeum Nadwiślańskiego. To miejsce, w którym od kilku lat naukowcy popularyzują archeologię w ramach otwartego muzeum tematycznego.

„W tym roku planujemy podsumować eksperymenty z lat poprzednich. Szykujemy kolejną książkę na ich temat. Chcemy rozpoznań lokalne złoża gliny, które mogły być wykorzystywane do produkcji naczyń i szczegółowo, możliwie skrupulatnie przygotować masy ceramiczne, które byłyby jak najbardziej zbliżone do zabytkowej ceramiki chodlikowskiej” - mówi Paweł Lis, archeolog z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, kierownik oddziału Grodzisko Żmijowiska, twórca nowatorskiego programu Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

W tym roku archeolodzy rozszerzyli dostęp do warsztatów – czas ich trwania wydłużono na pierwszy tydzień września, aby umożliwić grupom szkolnym odwiedzenie i zapoznanie się z wynikami prac.

„Najważniejszym aspektem dla nas jest rozwinięcie współpracy międzynarodowej - w zeszłym roku braliśmy udział w sympozjach archeologii eksperymentalnej na Ukrainie i w Czechach. Teraz poznanych tam ludzi - naszych partnerów - zaprosiliśmy do czynnego udziału w działaniach warsztatowych” – dodaje Lis. Do Żmijowisk przyjedzie Andrei Petrauskas z Instytutu Archeologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie ze swoimi współpracownikami oraz zespół kierowany przez Bohumira Dragona z Centrum Archeologii Doświadczalnej z Uhrinova w Czechach.

Podstawowymi projektami badawczymi tegorocznych warsztatów będą: wczesnośredniowieczne garncarstwo, pożywienie, dziegciarstwo, starożytne hutnictwo i ozdoby.

„Uroczystym podsumowaniem warsztatów, w trakcie którego odbywać się będą kulminacyjne, najbardziej efektowne, eksperymenty i pokazy, będzie tradycyjne Słowiańskie Babie Lato – spotkanie przyjaciół, partnerów i gości Grodziska Żmijowiska, które odbędzie się w 7 września, na inaugurację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa” – kończy archeolog.

Szczegółowy program i dodatkowe informacje dostępne na stronie: http://zmijowiska.archeolog.pl/ix-warsztaty-archeologii-doswiadczalnej-program

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera