Oksytocyna inaczej działa na mężczyzn i kobiety

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hormon miłości ma odmienny wpływ na mężczyzn i kobiety w sytuacjach wymagających rozpoznania rodzaju relacji, które łączą dwójkę ludzi - twierdzą naukowcy z University of Haifa (Izrael).

Wyniki badania pokazały, że oksytocyna ułatwia prawidłową interpretację kontekstu w sytuacjach społecznych przedstawicielom obojga płci, jednak kobiety szczególnie uwrażliwia na przejawy sympatii i więzi międzyludzkiej, natomiast mężczyzn na oznaki rywalizacji.

\"Rezultaty naszego badania są zgodne z wcześniejszymi odkryciami dotyczącymi społecznych różnic międzypłciowych: kobiety są nastawione na zachowania związane ze wspólnotą i rodziną, a mężczyźni skłaniają się bardziej ku rywalizacji i potwierdzaniu swojego statusu społecznego\" - komentuje prof. Simone Shamay-Tsoory, autorka badania.

Oksytocyna jest hormonem uwalnianym przez organizm człowieka w różnych sytuacjach życiowych o charakterze społecznym, zarówno pozytywnych, jak podczas zakochiwania się, przeżywania orgazmu, porodu, czy karmienia piersią i negatywnych - w momencie odczuwania zazdrości lub złośliwej satysfakcji.

Niniejsze badanie polegało na pokazywaniu osobom badanym, którym uprzednio donosowo zaaplikowano oksytocynę lub placebo, krótkich filmów przedstawiających interakcje między dwójką ludzi.

Uczestnicy badania mieli za zadanie ocenić na podstawie gestów, mimiki i języka ciała aktorów, na ile obserwowane relacje są przejawami sympatii, intymności, bądź rywalizacji.

Okazało się, że oksytocyna ułatwiała badanym interpretowanie wszystkich sytuacji na filmach, lecz mężczyźni szczególnie dobrze wypadali podczas rozpoznawania rywalizacji, a kobiety podczas identyfikowania sympatii.

Ani kobiety, ani mężczyźni nie potrafili natomiast lepiej interpretować sytuacji intymnych, co sugeruje, iż ten rodzaj relacji międzyludzkich jest bardziej skomplikowany niż przypuszczano. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera