Perseidy 2013 obfitsze niż zwykle

Tegoroczne maksimum Perseidów wystąpiło 12 sierpnia około godziny 19 naszego czasu i było trochę wyższe niż zwykle - wynika ze wstępnych danych zebranych przez International Meteor Organization (IMO).

Na stronach WWW International Meteor Organization (IMO) obserwatorzy z całego świata mogą przesyłać swoje wyniki obserwacji tegorocznych Perseidów. Wyniki te są na bieżąco analizowane, dzięki czemu można zaznajomić się z wstępnym wykresem aktywności roju.

Jak na razie, ponad 200 obserwatorów przesłało ponad 3000 obserwacji, podczas których zaobserwowano 21820 Perseidów. Z danych tych wynika, że samo maksimum aktywności wystąpiło 12 sierpnia w okolicach godziny 19 naszego czasu. Wtedy Zenitalne Liczby Godzinne (ZHR) wyniosły aż 130, co jest wynikiem o 20-30 wyższym niż typowe maksimów Perseidów.

Niestety o godzinie 19 jest jeszcze w Polsce jasno i obserwatorom w naszym kraju nie było dane podziwiać samego piku. Dostatecznie ciemno do obserwacji w naszym kraju robi się dopiero po godzinie 21 i w tym czasie ZHRy spadły już do poziomu 80-90.

Perseidy są wciąż aktywne. Teraz jednak już mniej, można zobaczyć 10-15 \"spadających gwiazd\" na godzinę. Ostatnie meteory z tego roju zobaczymy w okolicach 25 sierpnia.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ ula/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera