Uczelnie i instytucje

Od jesieni na Uniwersytecie Cambridge program studiów polskich

Jesienią tego roku na Uniwersytecie Cambridge wystartuje nowy program studiów polskich obejmujący język, historię i kulturę polską. To pierwszy krok do utworzenia sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Program będzie dostępny w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych. Umożliwi studiowanie języka, literatury, sztuki i szeroko rozumianej kultury Polski, z uwzględnieniem zagadnień społecznych, kulturalnych i politycznych od renesansu aż do czasów współczesnych.

Program uruchomiono dzięki porozumieniu prywatnych sponsorów, w tym właśnie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która przez cztery najbliższe lata wesprze ten projekt łączną kwotą 110 tys. funtów. "To historyczne porozumienie, które odzwierciedla znaczenie polskiej kultury, języka i historii na arenie światowej. To także rezultat owocnych relacji, jakie utrzymujemy z Uniwersytetem Cambridge" - uważa prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

Projekt jest pierwszym krokiem do ustanowienia systematycznie finansowanego programu studiów polskich na Uniwersytecie Cambridge i utworzenia w przyszłości międzyuczelnianej sieci studiów polskich w Wielkiej Brytanii. "Jesteśmy wdzięczni FNP za wsparcie tego ważnego i ekscytującego projektu" - powiedział sir Leszek Borysiewicz, brytyjski lekarz i immunolog polskiego pochodzenia, który od 2010 roku jest rektorem (ang. vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge.

Jest to już druga inicjatywa FNP związana z tworzeniem katedr studiów polskich w prestiżowych ośrodkach akademickich za granicą. Od 2005 roku wspiera ona także tworzenie Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia (USA).

W 2012 z kolei został uruchomiony interdyscyplinarny Program Studiów o Współczesnej Polsce na uniwersytecie Oksfordzkim.

Uniwersytet Cambridge to drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Absolwenci Cambridge zdobyli ponad 60 Nagród Nobla.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera