Europejskie zawody łazików marsjańskich – zgłosiły się 24 ekipy

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

24 drużyny z całego świata zgłosiły się do udziału w pierwszej europejskiej edycji akademickich zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge (ERC), które na początku września odbędą się w Polsce.

Wśród zgłoszonych ekip są przedstawiciele Egiptu, Indii, Bangladeszu, Australii, Kolumbii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Polskę reprezentować będą studenci z Politechniki Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Poznańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Impreza odbędzie się w dniach 5-7 września w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin.

ERC to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego. Wygrywa drużyna, której robot uzyska łącznie najwyższą punktację w czterech konkurencjach symulujących eksplorację Marsa oraz piątej, polegającej na prezentacji projektu przed komisją sędziowską.

„Decydując się na organizację ERC, wiedzieliśmy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu inicjatywy. Jednak liczba zarejestrowanych drużyn przerosła nasze najśmielsze oczekiwania” – powiedział Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska, organizator ERC 2014. Dodał, że cieszy zarówno mocny, międzynarodowy skład, jak i liczna reprezentacja Polski, która „świadczy o ogromnym potencjale naukowym polskich studentów oraz inżynierów”.

W ramach ERC 2014, powstające Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu k. Chęcin, będzie gościć międzynarodowych przedstawicieli branży kosmicznej, medycznej, naukowej, a także prywatnych przedsiębiorców, którzy wezmą udział w konferencji „Człowiek w kosmosie”.

Organizatorzy zaplanowali również dwudniową imprezę plenerową (6-7 września), która ma popularyzować naukę i nowe technologie wśród szerokiego grona odbiorców – Piknik Naukowo-Technologiczny. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w licznych pokazach, warsztatach oraz prezentacjach.

Szczegółowe informacje na temat ERC 2014, wraz z pełną listą zarejestrowanych drużyn znajdują się na stronie: www.roverchallenge.eu

Organizatorem zawodów jest Mars Society Polska, we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin. Serwis PAP – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych ERC.

Partnerami ERC 2014 są: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Com Creation, Axis Communications, Austriackie Forum Kosmiczne oraz ABM Space Education. Patronat honorowy pełnią: Ministerstwo Gospodarki oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

agt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera