Uczelnie i instytucje

Grupa Energa rozpocznie współpracę badawczą z AGH

Badania nad innowacyjnymi technologiami energetycznymi i praktyki zawodowe - to główne założenia listu intencyjnego o współpracy Grupy Energa i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekty będą realizowane w powstającym przy uczelni Centrum Energetyki.

„Wierzę, że współpraca Grupy Energa oraz tak znakomitej uczelni, jaką jest Akademia Górniczo-Hutnicza, czyli środowiska biznesu i nauki, będzie kluczem do rozwoju i wzrostu innowacyjności branży energetycznej” – ocenił prezes spółki energetycznej Mirosław Bieliński.

W dokumencie zobowiązano się m.in. do ścisłej współpracy przy projektach badawczo – rozwojowych i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w energetyce. Firma ma także przeprowadzać praktyki zawodowe dla studentów i absolwentów krakowskiej uczelni oraz szkolenia dla jej pracowników naukowych.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński, umowa z Energą to nie pierwsze tego typu porozumienie; uczelnia ma ich ok. 300. „Blisko połowa naszego budżetu to zyski z prowadzonych badań i projektów” – powiedział rzecznik.

Dla współpracy z Grupą Energa kluczowe będzie powstające przy uczelni Centrum Energetyki. Jak podkreśla jego dyrektor prof. Wojciech Nowak, trwała i długookresowa współpraca z tym partnerem jest jednym z elementów strategii Centrum.

Centrum Energetyki jest jedną z największych inwestycji uczelni. Wartość projektu wynosi prawie 190 mln zł. Jak podaje biuro prasowe AGH, zakończenie budowy wszystkich zespołów laboratoryjnych oraz infrastruktury (łącznie z podziemnym parkingiem), planowane jest na grudzień tego roku. Na początku przyszłego roku będą wyposażane laboratoria i inne pomieszczenia.

Poza komercyjnymi projektami, w nowoczesnych laboratoriach w Centrum będą prowadzone także inne badania, w tym m.in. z zakresu tzw. czystych technologii węglowych, odnawialnych źródeł energii czy sieci przesyłowych.

PAP - Nauka w Polsce

pg/ rgr/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    IWP: system punktacji nie zachęca badaczy do publikowania w krajowych czasopismach

  • Wrocław, 15.05.2024. Laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. prof. Gerard Mourou odebrał z rąk rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa tytuł doktora honoris causa, 15 bm. w siedzibie uczelni we Wrocławiu. (mk/zkoc) PAP/Maciej Kulczyński

    Noblista, fizyk prof. Gerard Mourou doktorem hc Politechniki Wrocławskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera