Obóz astronomiczny dla młodzieży ESO Astronomy Camp 2014

Trwa nabór zgłoszeń od uczniów chętnych do udziału w międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech. Na polskich uczniów czeka kilka stypendiów pokrywających koszty udziału i biletów lotniczych.

Konkurs w naszym kraju prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym polskiego konkursu.

Obóz ESO Astronomy Camp 2014 jest organizowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedną z czołowych światowych organizacji zajmujących się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. W tym roku będzie to druga edycja obozu, w ubiegłorocznej wśród nagrodzonych udziałem około 50 uczniów z różnych krajów znalazło się sześcioro Polaków.

W trakcie obozu uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez naukowców z ESO z różnych krajów. Będą mieć także okazję do praktycznych obserwacji nieba za pomocą teleskopów będących na wyposażeniu Obserwatorium Astronomicznego Aosta Valley w gminie Nus we Włoszech. Obóz potrwa od 26 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2015 r.

Astronomia to nie jedyny cel obozu. Ma on być także okazją dla młodych ludzi do poznania rówieśników z innych krajów. W trakcie wyjazdu zajęcia astronomiczne będą przeplatane zajęciami sportowymi, wycieczkami i innymi atrakcjami.

Termin zgłoszeń mija 20 października 2014 r. Uprawnione do udziału są osoby uczące się w dziennych szkołach gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych, w wieku 16-18 lat, a dokładniej urodzone w latach 1996, 1997 i 1998. Wśród warunków znajdziemy także: zainteresowanie kandydata astronomią, komunikatywna znajomość języka angielskiego, a w przypadku uczniów niepełnoletnich także zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Zadaniem konkursowym jest napisanie tekstu pt. „Astronomia i ja”, w którym uczeń przedstawi swoje astronomiczne zainteresowania oraz motywację udziału w obozie. Do tekstu można dołączyć zdjęcia. Jest też alternatywa dla tekstu pisanego – można przysłać stworzony przez siebie krótki film.

Dokładniejsze informacje i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie http://www.pta.edu.pl/eso-camp2014.

Stypendia w polskim konkursie zostały ufundowane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz New Space Foundation. Oprócz serwisu PAP - Nauka w Polsce, medialnego wsparcia udzielają także czasopisma popularnonaukowe „Urania – Postępy Astronomii” oraz „Wiedza i Życie”.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera