Historia i kultura

W październiku rusza Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Uczeni i studenci zyskają w październiku dostęp do biblioteki „Academica” - bazy danych współczesnych publikacji naukowych. Biblioteka Narodowa stworzyła innowacyjne narzędzie, pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji w postaci cyfrowej.

Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek zyskają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

„Academica” wciąż jest jeszcze w fazie testów, ale jej uruchomienie to kwestia kilku tygodni. Środowisko naukowe już teraz może poznać szczegóły projektu realizowanego od 2010 r. przez Bibliotekę Narodową pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Prezentacja funkcji i możliwości bazy znajduje się na stronie internetowej: http://academica.edu.pl/

Jak informuje Biblioteka Narodowa, Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych jest finansowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Działania 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Partnerem projektu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Projekt zakłada wprowadzenie nowej jakości w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych. Tradycyjnie przesyłano pocztą między bibliotekami papierowe egzemplarze publikacji. Nowa wypożyczalnia oferuje publikacje naukowe w postaci cyfrowej. Użytkownicy będą mogli korzystać z nich za pomocą terminali zlokalizowanych w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce.

Rejestracja czytelników korzystających z systemu „Academica” dokonywana będzie za pomocą kart bibliotecznych. Dzieła będą podlegały ograniczeniom kopiowania lub drukowania ich fragmentów. Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system będzie umożliwiał dostęp do publikacji wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w systemie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych. Publikacje należące do domeny publicznej, kategorii Open Access oraz pozyskane w ramach licencji będą dostępne bez żadnych ograniczeń.

W ramach projektu Biblioteka Narodowa kupiła 8 nowoczesnych skanerów, w tym 6 skanerów automatycznych do książek i mikrofilmów oraz wyposażenie repozytorium cyfrowego umożliwiającego bezpieczne długookresowe przechowywanie reprodukcji cyfrowych. Zakończono prace nad oprogramowaniem wspierającym obsługę ścieżki digitalizacji oraz przygotowano oprogramowanie do obsługi wypożyczeń międzybibliotecznych i systemu rezerwacji publikacji.

Wraz z zakończeniem projektu użytkownicy uzyskają dostęp do 250 tys. publikacji, przede wszystkim podręczników akademickich oraz czasopism naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera