Nowoczesne laboratoria uruchomiono na szczecińskim uniwersytecie

Uniwersytet Szczeciński otworzył pięć nowoczesnych laboratoriów umożliwiających prowadzenie badań w zakresie m.in. fizyki jądrowej i medycznej na światowym poziomie. Z ich możliwości, oprócz naukowców, będą mogli korzystać również przedsiębiorcy.

Jednym z głównych założeń projektu Elbrus (Laboratoria Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Szczecińskiego) jest powiązanie prowadzanych tam badań naukowych z wykorzystaniem ich w praktyce - powiedział w piątek prorektor ds. kształcenia szczecińskiej uczelni i koordynator projektu Elbrus Jacek Styczyński. Możliwości laboratorium, oprócz naukowców, będą mogli również wykorzystywać przedsiębiorcy - dodał.

"To nowoczesne laboratoria, które dają szanse na prowadzenie badań na światowym poziomie" - powiedział Styczyński. "Dotychczas koledzy +doświadczalnicy+ musieli wyjeżdżać do innych miast w Polsce, czy za granicę, żeby takie badania prowadzić. W tej chwili mają laboratoria takie, jakie sobie wymarzyli" - dodał.

Pięć specjalistycznych laboratoriów umożliwia prowadzenie badań w zakresie m.in. fizyki reakcji jądrowych, fizyki medycznej, fizyki polimerów czy optyki.

Jak powiedział Styczyński, laboratorium fizyki jądrowej i medycznej wyposażone jest w system akceleratorowy, pracujący w warunkach wysokiej próżni, zaprojektowany i wykonany specjalnie na potrzeby tego laboratorium. Dzięki niemu prowadzi się już badania, jak pod wpływem napromieniowania zmienia się obraz krwi - dodał.

Dr hab. Konrad Czerski powiedział z kolei, że aparatura umożliwia także badania nad nowymi źródłami energii. Naukowcy pracują nad nowym typem reaktora jądrowego dającym energię siedem razy tańszą, niż najtańsze źródła energii, i przetwarza odpady radioaktywne, a także produkuje tani wodór - dodał Czerski.

Wartość projektu to około 10 mln zł, z czego nieco ponad 7 mln zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. (PAP)

res/ dym/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera