Nagroda im. Artura Rojszczaka czeka na zgłoszenia uczonych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Doktorzy, wyróżniający się nie tylko wybitnymi osiągnięciami naukowymi, ale też przekraczający ramy wąskich specjalizacji, po raz dziesiąty mogą ubiegać się o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Kandydatów można zgłaszać do końca stycznia. Na zwycięzcę czeka 5 tys. złotych. Konkurs organizuje Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów klubu.

Od 2005 roku nagroda - w wysokości 5 tys. zł - jest przyznawana doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat i poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.

"Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem zgodnie z regulaminem laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny ale zaszyty nosem w swoje kajety uczony" - mówi wieloletni prezes FNP i honorowy członek Klubu prof. Maciej Grabski.

Kandydatów mogą zgłaszać członkowie klubu, dlatego osoby, które chcą zgłosić własnych kandydatów powinny wcześniej skontaktować się z przedstawicielami klubu. Można zrobić to za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej.

Po zebraniu wszystkich kandydatur, członkowie klubu zapoznają się ze zgłoszonymi wnioskami i każdy z oceniających ustali własny ranking kandydatów. Po zsumowaniu ocen troje najwyżej ocenionych kandydatów zostanie zaproszonych do osobistego zaprezentowania się na zebraniu członków klubu.

W kolejnym etapie finaliści wygłoszą 20-minutowe referaty, w których zaprezentują zarówno zainteresowania naukowe, jak i działania o charakterze społecznym. Członkowie klubu wybiorą laureata w tajnym głosowaniu.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znaleźli się m.in.: dr Krzysztof Mazur, dr Tomasz Samojlik, dr Błażej Błażejowski, dr Elżbieta Masiak, dr Ewa Kocój.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera