Michał Kleiber wiceprezesem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Michał Kleiber, prezes PAN został wiceprezesem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts – EASA). Zdecydowano o tym w piątek podczas dorocznego posiedzenia Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu,

Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik PAN Mieczysław Grabianowski w przesłanym PAP komunikacie.

EASA (znana też pod swoim łacińskim rozwinięciem - Academia Scientiarum et Artium Europaea) jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie i ma na celu popieranie ogólnoeuropejskiej twórczości naukowej i artystycznej. Wśród kilkuset członków Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk - oprócz uczonych i artystów z Europy - jest też wiele wybitnych postaci z innych regionów świata. Członkami akademii jest m.in. 29 laureatów Nagrody Nobla.

Podczas piątkowego posiedzenia prezesem AESA został ponownie jeden ze współzałożycieli AESA - Felix Unger.

Prof. Michał Kleiber - nowo wybrany wiceprezes AESA - jest specjalistą od wykorzystania technik komputerowych w badaniach naukowych. W latach 2001-2005 był ministrem nauki i informatyzacji (w rządzie Leszka Millera, a potem Marka Belki) i pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych. W 2006 r. został prezesem Polskiej Akademii Nauk.

Początki AESA sięgają 1985 r., jej założycielami byli kardiochirurg Felix Unger, były arcybiskup Wiednia, kard. Franz Koenig oraz politolog i filozof Nikolaus Lobkowicz. Siedzibą akademii jest Salzburg.

Członkami EASA z Polski są m.in. Stefan Angielski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki, Stanisław Sołtysiński, Andrzej Zoll, abp Alfons Nossol, Maciej Nowicki, Ryszard Tadeusiewicz.

Honorowymi patronami organizacji są m.in. królowie Hiszpanii i Belgii, Wielki Książę Luksemburga oraz wybitni politycy tacy jak Hans-Dietrich Genscher, Alfred Gusenbauer, Jean-Claude Juncker, Helmut Kohl, Romano Prodi czy Guy Verhofstadt.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

  • Fot. Adobe Stock

    Raport NIK: nieprawidłowości na kwotę 6,5 mln zł w publicznych uczelniach zawodowych

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera