Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab

Dziesięciu uczonych znalazło się w finale czwartej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę konkursu poznamy 25 kwietnia.

Uczestnicy konkursu mają trzy minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją, mają szansę wygrać nagrodę główną.

W czwartej edycji konkursu znalazło się blisko 90 zgłoszeń. Spośród nich jury wybrało 25 półfinalistów, którzy w sobotę zaprezentowali się na scenie CNK. Do ścisłego finału wybrano 10 najlepszych, wśród których znaleźli się: Jakub Bochiński z The Open University w Milton Keynes; Mariusz Gogól i dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Grabczan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Aleksandra Klemba z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Rafał Mostowy z Imperial College w Londynie; , dr Jan Paczesny, mgr inż. Łukasz Richter z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; Alicja Wolny z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Sobotnie wystąpienia uczestników oceniali m.in.: światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - kierownik Katedry Informatyki SGGW; genetyk prof. Paweł Golik - dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego; dziennikarka i popularyzatorka nauki Irena Cieślińska - zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik.

Kandydaci mają teraz dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.

25 kwietnia z grona finalistów jury wyłoni laureata polskiej edycji konkursu, który weźmie udział w światowym finale, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma on także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy od British Council. Nagrody wręczą także partnerzy konkursu.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje konkursu FameLab odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

W Polsce po raz czwarty konkurs organizują Centrum Nauki Kopernik i British Council. Zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLab – Monika Koperska, Marcin Stolarski i Joanna Bagniewska – odnieśli sukces także na arenie międzynarodowej konkursu. Monika Koperska zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale, zdobywając też nagrodę publiczności. Marcin Stolarski zakwalifikował się do ścisłej światowej dziesiątki. Joanna Bagniewska również znalazła się w najlepszej światowej dziesiątce, zdobywając uznanie uczestników konkursu z poprzednich lat, którzy przyznali jej swoją nagrodę.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

  • 19.05.2017 PAP/Jacek Bednarczyk

    20. Krakowska Noc Muzeów pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" - za tydzień

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera