Krzyżówka ponownie królową zimowego ptakoliczenia

PAP © 2016 / Darek Delmanowicz
PAP © 2016 / Darek Delmanowicz

Kaczka krzyżówka po raz 7. z rzędu wygrała w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce zajął gawron, trzecie – wróbel. Wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2016 przedstawiono na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

"Nie było niespodzianki – królową zimy została ponownie krzyżówka" - informuje OTOP. Uczestnicy akcji, która odbyła się w weekend 30-31 stycznia, zaobserwowali jej aż 27 455 osobników. Krzyżówka okazała się zatem - po raz siódmy z rzędu - najpopularniejszym w Polsce gatunkiem spotykanym zimą w parkach i ogrodach.

W Polsce gniazduje ok. 260 tys. par krzyżówki. Podobnie jak inne kaczkowate, krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy wytwarzający oleistą substancję, którą za pomocą dzioba rozprowadzają po całym ciele, dzięki czemu ich pióra stają się wodoodporne. Dzięki specjalnemu mechanizmowi w budowie układu krwionośnego ich nogi mają dużo niższą temperaturę od wnętrza ciała, przez co wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie.

Drugie miejsce zajął gawron ( 12 187 obserwacji), a trzecie – wróbel (11 380).

W pierwszej dziesiątce najczęściej obserwowanych ptaków znalazły się jeszcze kawka, bogatka, mazurek, gołąb, kwiczoł, dzwoniec i śmieszka.

Uczestnicy ptakoliczenia często spotykali też czyże, modraszki, sroki, sierpówki, trznadle, wrony, łabędzie nieme, kosy gile i sójki.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zorganizowali dwieście spacerów ornitologicznych w całej Polsce. W akcji wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Zaobserwowano w sumie 125 tysięcy ptaków reprezentujących 106 gatunków.

Na podstawie wyników obserwacji OTOP przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. "Zimowe Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie" - tłumaczy rzeczniczka OTOP, Katarzyna Groblewska.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera