Australijczycy szukają dziewiątej planety, pomagają internauci

Astronomowie z Australian National University (ANU) ogłosili rozpoczęcie poszukiwań nieznanych obiektów, które mogłyby być kandydatami na dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym. Pomagają im internauci z całego świata.

W ciągu kilku dni od rozpoczęcia projektu zaangażowało się w niego ponad 20 tysięcy wolontariuszy, którzy dokonali 5 milionów klasyfikacji obiektów. Internauci pomogli w klasyfikowaniu obiektów widocznych na zdjęciach nieba.

"Mamy unikatową szansę na zrobienie czegoś, czego nie dokonał żaden człowiek od ponad 150 lat – odkryć planetę w Układzie Słonecznym (pomijając odkrycie Plutona, które był przez kilkadziesiąt lat uznawany za planetę, ale w 2006 r. astronomowie wykluczyli go z grona planet – przyp. PAP). Wyobraźcie sobie zostać pierwszą osobą w historii, która dostrzeże Dziewiątą Planetę. Nie możemy się doczekać" - taką zachętę przeczytamy na stronie projektu.

Naukowcy mówią, iż udało się wykluczyć możliwość istnienia nieznanej planety wielkości Neptuna na obszarze około 90 proc. nieba południowego, do odległości 350 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce.

Udział w projekcie Planet 9 i innych podobnych w ramach platformy Zoouniverse.org może wziąć każdy chętny internauta. Uczestnicy Planet 9 przejrzeli setki tysięcy zdjęć z teleskopu SkyMapper pracującego w obserwatorium Siding Spring w Australii. Teleskop ma 1,3 metra średnicy i wykonuje pełen przegląd nieba południowego. Naukowcy wskazują, że dzięki internautom w trzy dni wykonano analizy, które normalnie zajęłyby cztery lata. Witryna projektu dostępna jest pod adresem http://www.planet9search.org.

Aktualnie wszystkie dane w ramach Planet 9 zostały przejrzane. Internauci mogą obecnie przeglądać inny zestaw danych w ramach projektu Backyard Worlds: Planet 9. W tym przypadku dane pochodzą z amerykańskiej misji kosmicznej Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Tutaj w poszukiwania dziewiątej planety oraz nieznanych brązowych karłów włączyło się już ponad 30 tysięcy osób. Stan przejrzenia zestawu danych w poniedziałek 3 kwietnia b.r. wynosił 9 proc. Adres strony internetowej to www.backyardworlds.org.  (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera