Mariusz Smentoch z Politechniki Gdańskiej zwycięzcą Konkursu Czerwonej Róży

Mariusz Smentoch - student Politechniki Gdańskiej zwyciężył w 43. Konkursie Czerwonej Róży, w którym nagradzani są najlepsi studenci i koła naukowe Pomorza. Wśród laureatów znalazło się też m.in. Studenckie Koło Naukowe Ultrasonografii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Statuetka Czerwonej Róży przyznawana jest wybitnym i najbardziej wyróżniającym się studentom i kołom naukowym Pomorza.  Tegoroczne rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 21 maja w Akademii Morskiej w Gdyni.

Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. W konkursie brana jest pod uwagę wysoka średnia ocen, lecz również aktywność pozanaukowa, osiągnięcia sportowe, artystyczne i społeczne. 

Za najlepszego studenta 2017 roku uznano Mariusza Smentocha z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Laureat Konkursu Czerwonej Róży aktualnie kończy również studia na Wydziale Aeronautyki w Imperial College London. Smentoch przez dwa lata pełnił funkcję prezesa koła naukowego SimLE. Działając w kole naukowym, został twórcą i współtwórcą wielu projektów technicznych, realizowanych we współpracach z firmami m.in. symulatora lotów Skyhawk, programu astronautycznego Stardust czy programu dronowego. Dwukrotnie był półfinalistą ogólnoeuropejskiego konkursu "TIMES Business Case Study". Średnia jego ocen wyniosła 5,1. W nagrodę otrzymał samochód osobowy Volkswagen up!.

Z kolei Studenckie Koło Naukowe Ultrasonografii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało tytuł najlepszego pomorskiego koła naukowego 2017 roku. Wśród projektów zrealizowanych przez studentów z GUM znalazły się m.in.: pierwsze w Europie w pełni profesjonalne szkolenie dla studentów z ultrasonografii jamy brzusznej; stworzenie pierwszej w Polsce i największej w Europie grupy studentów uczącej się ultrasonografii oraz powołanie do życia Sekcji Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Członkowie koła organizują również specjalne wydarzenia w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pikniku za Zdrowie czy Medycznego Dnia Nauki, podczas których można za darmo poddać się badaniu USG. W nagrodę koło otrzymało stypendium wynoszące 12 tys. zł.

Wyróżnienie specjalne, za wybitne dokonania w działalności społecznej i podnoszenie świadomości obywatelskiej otrzymał Marek Chroń z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Organizator konkursu, Stowarzyszenie Czerwonej Róży, wywodzi się z działającego od lat 50. XX wieku Klubu Studentów Wybrzeża "Żak". Początkowo Nagrodę Czerwonej Róży wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Po pewnym czasie konkurs zniknął - jednak w 1999 roku został reaktywowany.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera