Migrena może sprzyjać powikłaniom ciąży

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U kobiet, które cierpią na migrenę, częściej dochodzi do powikłań ciąży – informuje pismo „Headache”.

Przeprowadzone w Danii badanie objęło 22 841 ciąż kobiet z migreną (w 16 861 przypadkach urodziło się żywe potomstwo) oraz 228 324 ciąż u kobiet bez migreny (w podobnym wieku i w tym samym roku poczęcia co pierwsza grupa), które urodziły 170 334 żywych dzieci.

Jak wykazała analiza danych, migreny były związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń ciąży związanych z nadciśnieniem u matki. Problemy dotyczyły również noworodków: migrena u matki wiązała się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu niekorzystnych skutków, w tym niskiej masy urodzeniowej, porodu przedwczesnego, cesarskiego cięcia, zespołu zaburzeń oddechowych i drgawek gorączkowych.

Leczona migrena nie była związana z wyższym ryzykiem niekorzystnych efektów w porównaniu z nieleczoną migreną. Sugeruje to, że powikłania ciąży wiążą się z samą migreną, a nie jej leczeniem.

„Pogarszająca jakość życia migrena powszechnie występuje wśród kobiet w wieku rozrodczym. Coraz więcej dowodów wskazuje, że migrena w ciąży może prowadzić do niekorzystnych skutków u matki i dziecka, ale leczenie może złagodzić te zagrożenia”, powiedział naczelny autor Nils Skajaa z Aarhus University Hospital.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera