Uczelnie i instytucje

Suwałki/ Powstało Centrum Symulacji Medycznej przy PWSZ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie) powstało Centrum Symulacji Medycznej, które będzie miejscem nauki i praktyki studentów pielęgniarstwa tej uczelni. Centrum kosztowało 2,5 mln zł.

Centrum to kilka wydzielonych sal w uczelni, takich samych jak w tradycyjnym szpitalu. W każdej sali są łóżka szpitalne, a na nich leżą fantomy, które symulują choroby. W salach jest też sprzęt medyczny, taki sam jak w placówkach szpitalnych.

Zajęcia studentów, czyli symulowane zdarzenia, będą nagrywane i szczegółowo omawiane przez wykładowców. Praca na fantomach, które oddychają, kaszlą czy mrugają oczami, ma odwzorowywać realne sytuacje medyczne, które zdarzają się w codziennym życiu.

"Centrum Symulacji Medycznej to wyjątkowe miejsce w uczelni, które pozwala nam kształcić pielęgniarki na najwyższym poziomie. Bez takiego centrum nie można już dzisiaj kształcić pielęgniarek. Studenci muszą część zajęć wykonywać na symulatorach” – powiedział rzecznik prasowy PWSZ Dawid Harasim.

Centrum kosztowało 2,5 mln zł. Zostało sfinansowane w ramach Programu operacyjnego "Wiedza. Edukacja. Rozwój", realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych. Uczelnia ze swoich środków przystosowała pomieszczenia na ten cel.

W ramach projektu powstanie w Polsce 12 takich centrów, które utworzą centralną bazę scenariuszy medycznych. Centra będą mogły się nimi wymieniać.

W PWSZ jest blisko 100 studentów pielęgniarstwa, którzy przyjeżdżają na zajęcia także z Litwy. W czwartek odbyła się uroczystość czepkowania na uczelni. Biało-czarne czepki otrzymało 28 kobiet i jeden mężczyzna. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera