Domowy test wykrywający raka szyjki macicy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Test wykorzystujący samodzielnie pobrane, w warunkach domowych, próbki moczu lub wydzieliny może ograniczyć konieczność tradycyjnych badań przesiewowych dotyczących raka szyjki macicy – ogłoszono podczas konferencji National Cancer Research Institute w Glasgow.

Pobranie wymazu z szyjki macicy to stosowane od dziesięcioleci badanie przesiewowe. Co kilka lat przychodnie zapraszają kobiety na badanie, podczas którego pobiera się próbkę.

Dr Belinda Nedjai i jej współpracownicy z Queen Mary University of London uważają, że proste badanie samodzielnie pobranej próbki moczu lub płynu z pochwy może pozwolić kobietom na samodzielne, komfortowe wykonywanie badań przesiewowych we własnym domu. Opracowany przez naukowców test o nazwie S5 wykrywa charakterystyczne dla nowotworów i stanów przedrakowych zmiany w moczu lub samodzielnie pobranej próbce wydzieliny pochwowej.

Aby sprawdzić metodę w praktyce, naukowcy poprosili 600 kobiet o dostarczenie samodzielnie pobranych próbek. Oprócz nowego badania wykonywano także kontrolnie tradycyjny wymaz. Stany przedrakowe udawało się wykryć z dokładnością przekraczającą 80 proc., czyli zbliżoną do tradycyjnych metod. Chociaż potrzebne będą dalsze badania, autorzy uznali uzyskane wyniki za obiecujące.

Możliwość samodzielnego wykonywania testów mogłaby zachęcać do ich przeprowadzania. Odsetek kobiet w wieku od 25 do 64 lat uczestniczących w badaniach przesiewowych mających wykryć raka szyjki macicy jest w Wielkiej Brytanii najniższy od 21 lat. Wiele kobiet ignoruje przysłane zaproszenie, ponieważ wykonywanie wymazów uważają za bolesne bądź krępujące. Inne wolałyby test domowy, ponieważ pozwoliłby zaoszczędzić czas.

Możliwe, że w ciągu trzech do pięciu lat na rynku pojawią się domowe zestawy testowe, które można byłoby na przykład kupić online lub dostać w placówce opieki zdrowotnej. Pobraną próbkę wysyłałoby się pocztą do laboratorium. Zdaniem autorów takie badania nie zastąpią obecnie stosowanych metod, jednak mogą być dla nich dobrą alternatywą. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera