Studenckie Noble 2020 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badacze kosmosu, członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, artyści, młodzi dziennikarze oraz autorzy naukowych monografii – dziewięcioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło Studenckiego Nobla 2020. O wynikach konkursu poinformował resort nauki.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, które już od 11 lat nagradza wybitnych, aktywnych i ambitnych studentów, umożliwiając im w ten sposób wejście do świata nauki i biznesu” – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród minister nauki Wojciech Murdzek.

W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w dziewięciu kategoriach. W kategorii Fizyka i Astronomia zwyciężył Adam Cieślik (Uniwersytet Jagielloński). W kategorii dziennikarstwo i literatura - Sandra Wawrzyniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W dziedzinie nauki przyrodnicze i energetyka laureatką została Agata Binienda (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Juliusz Bojarczuk (Politechnika Warszawska) wygrał w kategorii Nauki Techniczne, Szymon Ogryzek (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie) – w kategorii Sztuka, Anna Suska (Uniwersytet Warszawski) została uznana za najlepszą w kategorii Nauki Społeczne, Magdalena Lubaś (Uniwersytet Jagielloński) - w Naukach Ekonomicznych, Magdalena Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) doceniona została za działalność społeczną, a Krzysztof Kotowski (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) - w zakresie Medycyna i Farmacja.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem "Daj się (d)ocenić!". „Chcemy doceniać wkład młodych badaczy, twórców i społeczników w rozwój polskiej nauki i kultury, a jednocześnie stworzyć platformę do zaprezentowania i oceny ich osiągnięć” − wyjaśniają organizatorzy konkursu.

„Jestem przekonany, że znalezienie się w gronie studenckich noblistów to pierwszy krok do tego, by w przyszłości aktywnie uczestniczyć w budowaniu polskiej nauki” – podkreślił minister Murdzek. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera