WHO: COVID-19 nie jest chorobą sezonową, ma charakter "jednej dużej fali"

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

COVID-19 nie jest chorobą sezonową i nie można porównywać jej do grypy - przestrzegła we wtorek rzeczniczka prasowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Podkreśliła, że pandemia ma charakter "jednej dużej fali".

"Wydaje się, że pora roku nie ma wpływu na przenoszenie się wirusa" - powiedziała Harris, ostrzegając przed błędnym przekonaniem, że latem jesteśmy bezpieczniejsi i mniej narażeni na infekcję koronawirusem.

"Ludzie wciąż myślą o porach roku. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że jest to nowy wirus, który zachowuje się inaczej" - tłumaczyła Harris zaznaczając, że SARS-CoV-2 nie zachowuje się jak wirus grypy, którego aktywność osłabia się lub nasila zależnie od pory roku.

Przedstawicielka WHO przestrzegła także przed myśleniem o pandemii w kategoriach fal. "To będzie jedna duża fala. Ona nieco się podnosi i opada. Najlepsze, co można zrobić, to ją spłaszczać" - wyjaśniała.

Harris przyznała, że problemem dla systemu służby zdrowia może być fala atakującej zimą grypy połączona z trwającą pandemią koronawirusa, dlatego zachęciła wszystkich do zaszczepienia się na grypę.

Według informacji WHO podanych we wtorek, wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie zakaziło się ponad 16,3 mln osób, ponad 650 tys. zmarło. (PAP)

adj/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera