Resort nauki czeka na uwagi dot. zmian w NCBR

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozpoczyna prace nad nowelizacją ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Do 11 września można nadsyłać uwagi dotyczące działania agencji.

"Nowelizacja stanowi odpowiedź na postulaty różnych środowisk, w szczególności przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz inwestorów. To także realizacja zobowiązań artykułowanych wielokrotnie przez Kierownictwo MNiSW" - napisano na stronie resortu.

Ministerstwo zaprasza do wskazywania propozycji zmian w zakresie funkcjonowania NCBR, które pozwoliłyby usprawnić inwestowanie publicznych środków we wsparcie dla polskich wynalazców, badaczy, uczonych i przedsiębiorców.

"Jest to szczególnie istotne w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 oraz w dobie przygotowań do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Usprawnione funkcjonowanie NCBR pozwoli w sposób bardziej efektywny wykorzystać środki, które służyć powinny innowacyjności polskiego przemysłu i doskonałości polskiej nauki" - zaznacza MNiSW.

Zachęca, by zgłaszać propozycje w kategoriach: obsługa wnioskodawcy i beneficjenta; kontrola realizacji projektów; wybór projektów;

działanie NCBR jako agencji wykonawczej, w tym rola organów Centrum - Dyrektora oraz Rady NCBR; planowanie programów strategicznych.

MNiSW czeka na propozycje do 11 września 2020 roku.

"Przesłane przez państwa wskazówki zostaną wykorzystane zarówno do bieżącego usprawnienia funkcjonowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i będą przyczynkiem do podjęcia prac legislacyjnych" - zapewnia resort nauki.

Szczegóły na stronie ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: projekt ustawy wprowadzającej organ nadzoru nad AI na początku 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera