Hiszpania/ Tysiące hektarów lasów spłonęło wz. z falą upałów

Źródło: PAP/ EPA
Źródło: PAP/ EPA

Kilka tysięcy hektarów lasów spłonęło podczas ostatniej doby na terenie Hiszpanii z powodu licznych pożarów, do których przyczyniły się utrzymujące się od kilku dni ponad 40-stopniowe upały.

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w czwartkowe popołudnie lasy płoną w kilkunastu miejscach kraju, głównie na północy, we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Nawarry, Asturii oraz w Galicji.

Najgroźniejszy pożar występuje od środy w prowincji Lerida, na północnym wschodzie, gdzie do czwartkowego wieczora spłonęło ponad 1300 hektarów lasów. W walce z żywiołem uczestniczy tam ponad 500 strażaków wspieranych przez żołnierzy oraz okoliczną ludność.

Cytowane przez dziennik “La Vanguardia” kierownictwo katalońskiej straży pożarnej spodziewa się, że do piątku w prowincji Lerida może spłonąć łącznie 5000 hektarów kompleksów leśnych. Odnotowało, że ogień w czwartek pojawił się w dwóch innych miejscach regionu.

Walkę z kataklizmem, jak podkreślają strażacy, utrudniają wysokie temperatury powietrza sięgające w kilku wspólnotach autonomicznych 40 stopni Celsjusza. Upały mają nasilić się w Hiszpanii piątek, a słupek rtęci może pokazać tam nawet 43 C.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera