Lublin/ Kierunki rozwoju neurologii w Polsce tematem konferencji naukowej w Lublinie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowe metody terapii chorób neurologicznych oraz ich dostępność dla pacjentów, a także kierunki rozwoju neurologii w Polsce – to niektóre tematy konferencji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która potrwa do soboty w Lublinie. W spotkaniach weźmie udział około tysiąca specjalistów z całej Polski.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski uczestniczył w środę w debacie otwierającej siódmą edycję Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która została zorganizowana w Lublinie. Podkreślił, że każda zmiana w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej dotycząca neurologii konsultowana jest ze specjalistami w tej dziedzinie. Nawiązał też do leczenia udarów za pomocą trombektomii mechanicznej w kontekście profilaktyki i diagnostyki udarów.

"Bardzo mocno będziemy pracowali nad zwiększeniem możliwości wykonywania świadczeń, które wcześniej zdiagnozują możliwość udaru i nie doprowadzą do niego, czyli np. chociażby USG tętnic i zrobienie radiologii inwazyjnej czy ewentualnie chirurgii naczyniowej właśnie wcześniej, żeby tych zawałów jednak nie było, bo społeczeństwo się starzeje i tych problemów będzie coraz więcej" – powiedział wiceminister zdrowia.

List do uczestników uroczystości skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyraził nadzieję, że przygotowane na konferencję wykłady, prezentacje prac badawczych, warsztaty przyczynią się do aktualizacji stanu badań, integracji środowiska neurologów, a przede wszystkim – wzrostu konkurencyjności polskiej neurologii na świecie.

"Wobec nieustannego rozwoju diagnostyki, leczenia, profilaktyki, a także terapii chorób układu nerwowego, tematyka konferencji nie traci na aktualności. W związku z postępem w tej dziedzinie medycyny, dyskusje międzynarodowego grona specjalistów jawią się swoistą odpowiedzią na wyzwania stojące przed współczesną neurologią" – zaznaczył w liście Czarnek.

Podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska poinformował o planach utworzenia przy szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego. "To byłaby kompleksowa jednostka łącząca w sobie Katedrę i Klinikę Neurologii z oddziałem poudarowym i oddziałem rehabilitacji poudarowej, z bardzo dobrym zapleczem dydaktycznym, diagnostycznym – włączając biologię molekularną – i to chcemy połączyć z naszą bardzo dobrą i znaną neurochirurgią" – przekazał rektor.

Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak podkreślił, że środowisko medyczne cieszy się, iż "na naszych oczach dokonuje się przełom w neurologii". "Mamy do dyspozycji cudowne leki, czasami takie, które mogą uzdrowić – czyli naprawić błędy natury, czego przykładem jest rdzeniowy zanik mięśni. Cieszymy się, że takie choroby jak stwardnienie rozsiane, padaczka udaje nam się dzięki lekom kontrolować i sprawić, że pacjenci zupełnie normalnie funkcjonują" – zaznaczył prof. Rejdak.

Konferencja, w której udział zadeklarowało około tysiąca uczestników, obejmuje omówienie aktualnych problemów współczesnej neurologii. W trakcie spotkań poruszane będą najważniejsze problemy z dziedziny neurologii, nowe metody diagnostyki i terapii chorób neurologicznych i ich dostępność dla polskich pacjentów, skuteczne procedury rehabilitacji neurologicznej oraz reforma i kierunki rozwoju neurologii w Polsce. Wydarzenie potrwa do soboty w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 01.01.2010. Historyk prof. podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

    Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem w Izabelinie

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera