Noc Naukowców na Śląsku

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

"W rytmie eko" - to hasło Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która 8 października zgromadzi publiczność w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Swoją własną Noc Naukowców można skomponować, zapisując się od 1 października na bezpłatne wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i popularnonaukowy talk-show.

"Politechnika Śląska bardzo intensywnie odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego – stąd tegoroczne hasło. Zielona energia czy ekologiczne zachowania są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się właśnie na tym temacie. Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również +strefę bajtla+ dla najmłodszych i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem +eko-plotki+" – informuje w komunikacie prasowym dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

W programie Nocy Naukowców znalazły się m.in. spotkania: "Fantastyczny świat mikroorganizmów", "Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego", "Kosmos w naszych rękach", "Chemiczna eksplozja kolorów", "Test na astronautę" i "Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla".

Miłośnicy nauki dowiedzą się także, jak działa procesor, co wie haker, jak roboty widzą nasz świat, czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy, jak sterować dronem i jak zbudować łazik z klocków Lego.

Poruszone zostaną kwestie ekologiczne w architekturze i budownictwie. Naukowcy wyjaśnią, jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi i dlaczego metan jest zawsze groźny. Wytłumaczą, jakie bogactwo zawarte jest w kuchennych odpadkach, dlaczego mikroplastik jest makroproblemem, jak lepkość wpływa na przemieszczanie się, jak zrobić domowe wskaźniki pH, jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną, co można zobaczyć podczas laparoskopii i jak truto ludzi na przestrzeni lat.

Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”. Niektóre wydarzenia będą transmitowane w internecie.

Noc Naukowców rozpocznie się 8 października o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Program będzie dostępny na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl/, a także na profilu FB oraz na instagramie.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera