Odchody pomogą w ochronie nosorożców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Poznanie składu odchodów nosorożców może pomóc w ochronie tych ssaków – piszą naukowcy na łamach periodyku „Animal Microbiome”.

W dwóch populacjach białego nosorożca południowego skład odchodów znacznie się różni. Naukowcy z North Carolina State University (USA) badali odchody samic z populacji, która się z powodzeniem rozmnaża w niewoli i populacji, która się w niewoli nie chce rozmnażać.

„Nasze badania skupiły się na białych nosorożcach południowych, ponieważ mimo że nie są jeszcze zagrożone, ich liczba spada” - opisuje główna autorka artykułu, Christina Burnham. Jak dodaje, w Stanach Zjednoczonych jest populacja nosorożca białego trzymana w niewoli, jednak zwierzęta nie chcą się rozmnażać.

Naukowcy pobierali próbki kału od ośmiu samic w okresie sześciu miesięcy, następnie zsekwencjonowali DNA z próbek, co pozwoliło im zidentyfikować typ i ilość bakterii w jelitach badanych zwierząt.

„Odkryliśmy różnice między nosorożcami w każdej grupie wiekowej” – opisuje współautorka, Erin McKenney. Jak się okazało, profil drobnoustrojów w mikrobiomie jelitowym zmienia się w miarę starzenia się zwierząt. Prawdopodobnie odzwierciedla to zmiany w diecie. Podobne zjawisko obserwuje się również u innych ssaków.

Okazuje się, że badane populacje różniły się mikrobiomem zawartym w kale. Zdaniem zespołu skład mikrobiomu jelitowego może odgrywać rolę w zdolnościach reprodukcyjnych nosorożców.

W naturze nosorożce białe z podgatunku południowego występują m.in. w Mozambiku, północnej części RPA czy na południu Angoli. Wbrew nazwie umaszczenie nosorożców białych jest szare. W XX w. uważano jest za wymarłe, udało się jednak natrafić na stado żyjące w stanie dzikim i je rozmnożyć.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera