Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
31.07.2008 aktualizacja 31.07.2008

Gród obronny na Górze Birów dostępny dla turystów

<strong>Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pojawiła się nowa atrakcja turystyczna - na Górze Birów w Podzamczu koło Ogrodzieńca zrekonstruowano drewniany gród obronny z przełomu XIII i XIV wieku.</strong> Twierdzę tworzy zespół budynków, a wśród nich: wieża bramna, wieża strażnicza z wałem skrzyniowym, wieża obserwacyjna oraz chata, w której prezentowane są znalezione tu zabytki archeologiczne.

Góra Birów jest ostańcem skalnym o wysokości 460 m. n.p.m., położonym na północ od ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu. To pomost między Pasmem Skał Smoleńsko-Niegowonickich a Skałami Podlesickimi.

"Istnienie średniowiecznego grodu obronnego potwierdziły prace, jakie prowadził tu w latach 90. zespół archeologów kierowany przez Błażeja Muzolfa. Wśród odkrytych przedmiotów są topory, długie noże bojowe, groty oszczepów, bełtów i strzał, ostrogi, wędzidła, strzemiona i podkowy oraz narzędzia domowe i kowalskie" - przypomina inspektor ds. promocji i przedsięwzięć publicznych Urzędu Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu, Bożena Kołodziej-Pawłowska. Jak dodaje, na podstawie efektów tych badań zrodził się pomysł na turystyczne uatrakcyjnienie gminy Ogrodzieniec.

Badania potwierdziły również, że pierwsze ślady zorganizowanego życia na Górze Birów sięgają nawet 30 tys. lat wstecz. Łowcy reniferów i niedźwiedzi zakładali wówczas obozowiska w tutejszych jaskiniach. Świadczą o tym rogowe i krzemienne narzędzia oraz poroża renifera zdobione nakłuwanym ornamentem.

Między 5000 a 4000 lat temu na omawianym terenie powstała pierwsza osada rolników i hodowców. Warto przypomnieć także odkryte na Górze Birów pozostałości istnienia kilku osad ludności kultury łużyckiej z VI-V wieku p.n.e. Swój ślad pozostawili również wojowniczy Wandalowie, po których zachowały się naczynia toczone na kole, ozdoby z brązu, żelaza i srebra. W okresie wczesnośredniowiecznym i średniowiecznym istniała tu natomiast osada Słowian.

Do silnego wzmocnienia militarnego miejsca doszło w okresie rozbicia dzielnicowego Polski. Powstały wówczas wały drewniano- kamienno-ziemne, fragmenty murowane oraz zabudowa wewnętrzna osady obronnej. "Gród został zniszczony w wyniku pożaru wznieconego najprawdopodobniej w czasie walk polsko-czeskich, w pierwszej połowie XIV wieku i dopiero po tym wydarzeniu przystąpiono do budowy Zamku Ogrodzieniec, którego ruiny stoją po dzień dzisiejszy" - mówi przedstawicielka Urzędu Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu.

Teraz, po prawie 700 latach, turystom przypomniano, jak ów zamek wyglądał. Dokumentację rekonstrukcji grodu opracował zespół archeologów i konserwatorów działających pod kierownictwem Błażeja Muzolfa. Sama rekonstrukcja stała się jednym z elementów budowy szlaku turystycznego po terenie Podzamcza - Szlaku Warowni Ogrodzienieckich - który prezentować miał najpiękniejsze i najważniejsze walory terenu.

"Realizacja projektu rozpoczęła się w 2000 roku, ale szanse na ostateczne zakończenie pojawiły się dopiero po 2005 roku, dzięki możliwości współfinansowania przez Unię Europejską" - przypomina Bożena Kołodziej-Pawłowska. Ostatecznie zrekonstruowany gród udostępniono zwiedzającym w lipcu 2008 roku.

***

Gród Królewski na Górze Birów otwarty jest codziennie, do października w godzinach 9.00-19.00. BSZ/ESZ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024