Jak praktycznie wykorzystać głupotę, czyli doradztwo filozoficzne na co dzień

Oryginalne warsztaty filozoficzne odbędą się w Warszawie podczas Festiwalu Nauki. \"Jak praktycznie wykorzystać swoją głupotę Ś idea doradztwa filozoficznego w codzienności\" - dyskusję na ten temat poprowadzi 25 września doktorant Instytutu Filozofii UW, Tomasz Femiak.

\"Będziemy poszukiwać nie tego, czego szukają wszyscy Ś mądrości, lecz tego, co jest często odrzucane i niezauważane, czyli własnej głupoty, kierując się zasadą, że mądrym może stać się ten, który mądrym jeszcze nie jest\" - zapowiada Femiak.

Z GŁUPICH ZACHOWAŃ MOŻNA WYCIĄGAĆ KORZYŚCI

Jak się okazuje, z uświadomienia sobie własnej głupoty można wyciągnąć spore korzyści. Niestety, o to uświadomienie nie jest łatwo. Jeśli się jednak uda, mamy szansę uniknąć w przyszłości wielu \"głupich\" zachowań.

\"Zazwyczaj już po fakcie zauważamy, że w jakiejś sytuacji zachowaliśmy się niewłaściwie, bez przemyślenia tego, co robimy. Przejmujemy się jakąś drobnostką lub dawno przeszłym wydarzeniem, ale nie potrafimy rozwiązać tych trudności\" - mówi Femiak.

Przykrych sytuacji, spowodowanych naszymi niemądrymi postępkami, można uniknąć, choć nie jest to proste. Z pomocą przychodzi filozofia, a konkretnie - jej praktyczna strona.

Ćwiczenia filozoficzne, umożliwiające własne doskonalenie, wykorzystywane są również w ramach doradztwa filozoficznego - prężnie rozwijającego się nurtu filozofii.

FILOZOF WESPRZE PSYCHOLOGA I KSIĘDZA

\"Z doradztwa filozoficznego korzystają koncerny tworzące filozofię firmy lub pragnące podnieść poziom etyczny pracowników\" - tłumaczy filozof.

Nurt ten, popularny już na Zachodzie, być może znajdzie wkrótce zwolenników także w Polsce.

\"Filozof z powodzeniem może wesprzeć pracę psychologa lub księdza\" - mówi Femiak. - \"Gdy po utracie bliskiej osoby człowiek traci wiarę w sens życia i jego podstawowe wartości, może zgłosić się po pomoc do filozofa. Na Zachodzie pomoc taka może być udzielana w poradniach filozoficznych\".

UŚWIADOMIONE MÓWIENIE I MEDYTACJA

Przykładem ćwiczeń filozoficznych omawianych podczas warsztatów będą m.in. ćwiczenia uwagi, uświadomione mówienie i medytacja.

\"Uwaga to dla stoików zasadnicza postawa duchowa. Jest nią ciągła czujność i +obecność ducha+, stale rozbudzana samoświadomość\" - wyjaśnia Femiak.

Człowiek rozbudzony jest doskonale świadomy tego, czym jest, czyli świadomy swego miejsca we wszechświecie, oraz tego, co w danej chwili robi, tłumaczy filozof.

Uświadomione mówienie umożliwi nam uniknięcia powiedzenia czegoś pochopnie, czego później byśmy żałowali.

Medytacja z kolei dąży do zapanowania nad tzw. mową wewnętrzną. Przez dialog z samym sobą albo z innymi staramy się wprowadzać porządek do naszego toku myślenia.

ĆWICZENIA W PAŁACU KAZIMIERZOWSKIM

Niektóre z tych, na pozór prostych, lecz (jak wskazuje ludzkie zachowanie) naprawdę trudnych filozoficznych ćwiczeń, można będzie wypróbować 25 września o godz. 11.30 w warszawskim Pałacu Kazimierzowskim.

\"Jedynym nieformalnym warunkiem uczestnictwa w festiwalowych zajęciach jest chęć i pragnienie nie tylko noszenia własnej głowy, ale też korzystania z niej\" - zaznacza Femiak.

Warsztaty nawiązać mają do antycznej tradycji traktowania filozofii jako dyscypliny praktycznej.

\"Chcę wykazać, że filozofia nie musi być pojmowana jako dyscyplina czysto teoretyczna, rozprawiająca o chaotycznych kombinacjach efemerycznych pryncypiów, determinujących neutralne zachowania cywitatuy dobra i zła, od których wszystko zależy\" - mówi Femiak.

* * *

FESTIWALE W CAŁEJ POLSCE

Festiwale Nauki odbędą się we wrześniu w wielu miastach Polski. Silnym akcentem w trakcie ich trwania będzie, organizowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji we współpracy z kilkunastoma ośrodkami z kraju, II Ogólnopolski Dzień Nauki - POLSKA 2004 http://www.mnii.gov.pl/mnii/index.jsp?place=Menu08&news_cat_id=158&layout=3 (18 września).

Udział w przygotowaniach do tego święta nauki biorą Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Telewizja Polska S.A.

Wśród patronów prasowych jest Serwis PAP Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

15 września 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera