Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
13.08.2008 aktualizacja 13.08.2008

Powstanie Warszawskie w niemieckich zdjęciach lotniczych

<p>Dom Spotkań z Historią zaprasza 14 sierpnia na spotkanie z cyklu „Tajemnice zdjęć Warszawy” pod hasłem <strong>&quot;Powstanie Warszawskie w niemieckich zdjęciach lotniczych&quot;.</strong> Spotkanie poprowadzi varsavianista Zygmunt Walkowski.</p>

"Zygmunt Walkowski opowie o losach Powstania Warszawskiego, opierając się na nieznanych zdjęciach lotniczych Luftwaffe, odnalezionych w Archiwum College Park pod Waszyngtonem - informuje Agata Kewiek z Domu Spotkań z Historią. - Zobaczymy, jak wyglądała Warszawa tuż przed 1 sierpnia 1944 i jak przebiegało Powstanie. Fotografie lotnicze rzucają nowe światło na kwestię budowy barykad i dyslokacji wojsk radzieckich i polskich na Pradze".

Cykl „Tajemnice zdjęć Warszawy", prowadzony przez Zygmunta Walkowskiego, varsavianistę i dokumentalistę został zainaugurowany w 2008 roku. Walkowski odnalazł w zbiorach College Park pod Waszyngtonem nieznane fotografie lotnicze z czasów II wojny światowej.

"Zdjęcia wykonane przez niemieckich sprawozdawców wojennych i lotników Luftwaffe zostały przejęte przez Amerykanów. Do archiwum trafiło tysiące fotografii z terenów Europy Wschodniej, w tym Polski i Warszawy. - Zygmunt Walkowski przedstawia fascynującą historię odkrycia tego wyjątkowego zbioru, analizuje zdjęcia i opowiada o wojennych losach stolicy i Polski" - opowiada Agata Kwiek.

Czwartkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w siedzibie DSH przy ulicy Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów.

Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.  ESZ

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl

PAP - Nauka w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024