Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.08.2008 aktualizacja 24.08.2008

Ruiny rzymskiej świątyni z II w. n.e. odkryto w Izraelu

Zespół izraelskich archeologów odkrył pod badanymi fundamentami
kościoła z czasów bizantyńskich w Galilei pozostałości rzymskiej
świątyni z II w. n.e. - donosi serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Archeologii na Hebrajskim Uniwersytecie w Jerozolimie, na stanowisku w starożytnym Seforis (łac. Diocaesarea) - stolicy Galilei w okresie rzymskim.

Ruiny miasta Seforis znajdują się w pobliżu współczesnej osady Zippori, odległości około 6 kilometrów od Nazaretu w północnym Izraelu.

Budynek świątyni, której pozostałości odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Zeeva Weissa, miał 24 metry długości i 12 metrów szerokości. Świątynia mająca zdobioną fasadę znajdowała się wewnątrz dziedzińca otoczonego murem i była położona po południowej stronie głównej ulicy, przecinającej miasto w kierunku wschód-zachód.

Naukowcy nie odnaleźli żadnych śladów, wskazujących na rodzaj rytuałów odprawianych w rzymskiej świątyni, ale niektóre odnalezione wcześniej rzymskie monety bite w Seforis przedstawiają świątynię poświęconą greckim bóstwom - Zeusowi i bogini Tyche.

Duży kościół, którego pozostałości badali archeolodzy, został zbudowany w okresie bizantyńskim nad ruinami odkrytej rzymskiej świątyni.

Po północnej stronie głównej ulicy Seforis archeolodzy odsłonili częściowo pozostałości innej monumentalnej budowli, której funkcje nie zostały jeszcze rozpoznane. W centralnej części tego budynku znajduje się dziedziniec z dobrze zachowaną nawierzchnią z prostokątnych kamiennych płyt.

Na dziedzińcu archeolodzy odsłonili leżące filary i głowice kolumn, powalonych prawdopodobnie przez trzęsienie ziemi, a w dwóch salach - kolorowe mozaiki w geometryczne wzory.

Podczas wykopalisk w Seforis, prowadzonych przez archeologów z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie od 1990 r., odsłonięte zostały duże fragmenty starożytnego, dobrze rozplanowanego miasta, posiadającego rzymską bazylikę, łaźnie, teatr, dwa kościoły i synagogę.

Na stanowisku, które jest jednym z ważniejszych znanych skupisk mozaiek na terenach cesarstwa wschodniorzymskiego, odkryto jak dotąd ponad 40 mozaikowych powierzchni, pochodzących z okresu od III do V w. n.e. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024