Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
09.02.2006 aktualizacja 09.02.2006

Prof. Krzysztof Pawłowski laureatem nagrody im. Gieysztora

<p>Specjalista w dziedzinie rewaloryzacji miast i dzielnic zabytkowych oraz historii urbanistyki, prof. Krzysztof Kazimierz Pawłowski, został laureatem siódmej edycji nagrody imienia profesora Aleksandra Gieysztora.</p>

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 9 lutego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora, wybitnego polskiego historyka mediewisty, wieloletniego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, członka Polskiej Akademii Nauk, przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

Kapituła uhonorowała Krzysztofa Pawłowskiego, naukowca z Politechniki Łódzkiej, za "szereg działań w zakresie rewaloryzacji zabytków polskich miast, w szczególności zaś za doprowadzenie do uznania odbudowy warszawskiego Starego Miasta za najwybitniejsze dzieło konserwatorskie okresu powojennego, co zaowocowało wpisaniem go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz za inicjatywę stworzenia Funduszu Konserwacji i Rewaloryzacji Zabytków Warszawy".

Krzysztof Pawłowski urodził się w 1934 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1958 rok). W 1965 roku uzyskał stopień doktora, a w 1973 doktora habilitowanego. Tytuł prof. nadzwyczajnego otrzymał w 1982 roku, a w 2000 roku profesora zwyczajnego.

Od 2000 roku związany jest z Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, a od 2001 roku jest dyrektorem Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.

Od 2004 roku przewodniczy Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej w Łodzi. W latach 2004-2005 stał na czele interdyscyplinarnego zespołu opracowującego program rewitalizacji śródmiejskich obszarów Łodzi.

Pracował w PAN w Zakładzie Teorii i Historii Architektury i Urbanistyki oraz w Instytucie Historii Kultury Materialnej, a także w Instytucie Planowania Przestrzennego Politechniki Warszawskiej.

Był ekspertem UNESCO do spraw ochrony i rewaloryzacji zespołów w Algierze, Iranie, Mozambiku, Senegalu, Słowacji, na Węgrzech, w Portugalii i na Malcie.

W latach 1999-2001 był doradcą prezesa Rady Ministrów ds. Dziedzictwa Narodowego. Od 1993 roku przez 10 lat był prezesem Komitetu Polskiego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, od 2003 roku jest wiceprezAesem.

Od 2003 roku jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN i przewodniczącym Sekcji Historii Architektury, Urbanistyki i Konserwacji Zabytków.

Uhonorowano go m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i francuskim Orderem Sztuki i Literatury oraz medalem francuskiego Towarzystwa Geograficznego.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

we

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024