Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
03.11.2006 aktualizacja 03.11.2006

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęły znicze

180px-Flaga_PPP.png 180px-Flaga_PPP.png

<p>Ok. 2 tys. zniczy zapalili warszawscy strażnicy miejscy i harcerze przy krzyżach upamiętniających poległych powstańców Warszawy. Uroczystość odbyła się w czwartek wieczorem 2 listopada na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie.</p>

Harcerze i przedstawiciele Straży Miejskiej zapalili tysiące zniczy mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych - bardzo silnego wiatru. Już dziś zapowiedzieli, że w przyszłym roku Kopiec wzbogaci się o kolejne krzyże.

Ok. 2 tys. krzyży, umieszczonych wzdłuż schodów prowadzących na szczyt Kopca, podpisanych jest imieniem, nazwiskiem, pseudonimem i datą śmierci lub oznaczonych sygnaturą "NN". Stawiane są dla upamiętnia poległych uczestników Powstania Warszawskiego.

Krzyże związane są z trwającą od 2005 r. akcją "Uliczna lekcja historii", w ramach której, na kilka dni przed rocznicą zakończenia Powstania, są one ustawiane przez strażników miejskich i harcerzy na ulicach Warszawy w miejscach śmierci powstańców. W rocznicę kapitulacji Powstania krzyże przenoszone są na Kopiec Powstania.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 r. - w 50. rocznicę wybuchu Powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 r. na Kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po dwóch miesiącach. W zaciętych walkach poległo ok. 20 tys. powstańców i około 200 tys. cywilów.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024