Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.12.2006 aktualizacja 18.12.2006

Szkoła Festiwalu Nauki: Uczymy poznawać biologię praktycznie

<p>&#8222;<strong>Biologia zainteresuje odbiorców tylko wtedy, gdy będzie przedstawiana w sposób praktyczny.</strong> Niestety, w Polsce w programach nauczania wciąż zbyt duży nacisk kładzie się na teoretyczne wiadomości&#8221; - mówi kierownik <a href="http://www.sfn.edu.pl/">Szkoły Festiwalu Nauki</a> (SFN) dr Agnieszka Chołuj. &quot;W SFN pokazujemy, że biologia nie jest kompletem czysto teoretycznych informacji, które nijak się mają do naszego życia. Jest przecież wręcz przeciwnie&quot; - po

Szkoła Festiwalu Nauki jest jednym z nominowanych w konkursie \"Popularyzator Nauki\", organizowanym przez PAP oraz  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ZAPAŁ I MIŁOŚĆ DO BIOLOGII

SFN to inicjatywa naukowców - popularyzatorów i miłośników biologii, która ma na celu przybliżenie współczesnej wiedzy biologicznej uczniom, nauczycielom i innym osobom zainteresowanym tą nauką.

Z oferty edukacyjnej i dydaktycznej SFN skorzystały od 2002 roku ponad 3 tysiące uczniów gimnazjów i liceów oraz 1000 nauczycieli z całej Polski.

\"SFN popularyzując współczesną biologię angażuje nauczycieli, uczniów, laików. Stara się budzić świadomość, w jaki sposób osiągnięcia biologii mogą wpływać na nasze życie codzienne i pokazać, na czym polega praca naukowca\" - wyjaśnia dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Jacek Kuźnicki.

Inicjatorami powołania SFN byli młodzi ludzie, absolwenci biologii. \"Ich zapał wsparło kilka instytutów - Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej UNESCO/PAN, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M.Nenckiego PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN\" - przypomina Agnieszka Chołuj. Wśród założycieli jest także warszawski Festiwal Nauki. Dwa lata później do tego grona dołączyły Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Fundacja BioEdukacji.

\"Opiekę merytoryczną nad działalnością Szkoły sprawuje Rada Programowa SFN, w skład której wchodzą dyrektorzy tych instytucji\" - tłumaczy kierownik szkoły.

WYIZOLUJ WŁASNE DNA

Działalność SFN skupia się m.in. na organizowaniu warsztatów laboratoryjnych, podczas których uczestnicy wykonują doświadczenia z zakresu biologii molekularnej. \"Dla wielu uczniów to często jedyna szansa prowadzenia doświadczeń w prawdziwym laboratorium, wyposażonym w profesjonalny sprzęt, z którego korzystają naukowcy. Tu mają szansę spotkać się z prawdziwą nauką\" - wyjaśnia.

Warsztaty odbywają się w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Uczestnicy mogą wyizolować i zbadać własne DNA - to najbardziej popularny temat warsztatów, sprawdzić jak \"wycisnąć\" meduzę z bakterii, poznać budowę białek i bakterii oraz sprawdzić działanie enzymów.

\"Drugi główny nurt naszej działalności polega na pracy z nauczycielami. Jesteśmy mocno zaangażowani w tworzenie DLA nich konkretnych propozycji dydaktycznych. Pokazujemy im, co można zrobić, by nauczanie biologii było interesujące\" - tłumaczy.

Nauczyciele uczestniczą m.in. w warsztatach i szkoleniach oraz mini-sympozjach organizowanych wspólnie z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, podczas których prezentowane im są najnowsze wyniki badań. \"Po każdym szkoleniu nauczycieli jesteśmy mile zaskoczeni ich postawą. Chętnie, w miarę możliwości, uatrakcyjniają swoje lekcje doświadczeniami, dzwonią do nas z dodatkowymi pytaniami, proszą o odczynniki\" - tłumaczy Agnieszka Chołuj.

Nauczyciele korzystają z opracowanych przez SFN zestawów doświadczalnych dla szkół, w których są odczynniki do przeprowadzania doświadczeń dotyczących DNA, fotosyntezy i działania enzymów. \"To nasz wielki sukces\" - mówi dr Chołuj.

UCZĄ SIĘ NAUCZAJĄC

Moderatorami spotkań SFN są młodzi ludzie - absolwenci, studenci i doktoranci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Akademii Medycznej w Warszawie oraz pracownicy naukowy instytutów założycielskich. Wielu z nich związanych jest z SFN już kilka lat.

\"Dla nich to nieoceniony kontakt z ludźmi, którym mogą przekazać swój zapał i ogromną wiedzę. Cieszy, że to co robią, jest doceniane przez innych\" - tłumaczy kierownik SFN.

Co dwa tygodnie w SFN odbywają się otwarte wykłady popularnonaukowe dotyczące zagadnień współczesnej biologii.

Twórcy tej inicjatywy nie zapominają także o najmłodszych. Przygotowują dla nich specjalne warsztaty, na których dzieci uczą się izolować DNA z warzyw, poznają moc własnej śliny, kleją papierowe modele DNA i bakteriofagów.
Szkoła Festiwalu Nauki nie tylko zaprasza do siebie uczniów i nauczycieli, ale także sama jest uczestnikiem imprez popularnonaukowych, na przykład Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS i Festiwalu Nauki w Warszawie.
W tym roku SFN zorganizowała trzy spotkania weekendowe, trzy lekcje festiwalowe i jeden wykład.

Każda osoba zainteresowana biologią może skorzystać z pomysłów na eksperymenty lub scenariusze lekcji, które oferuje SFN. Są dostępne bezpłatnie na jej stronach internetowych pod adresem www.sfn.edu.pl Można je także znaleźć w czasopiśmie dla nauczycieli \"Biologia w szkole\".

PAP – Nauka w polsce, Bogusława Szumiec-Press

reo
 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024