Strona główna Aktualności
Zdrowie

Fotofereza ratuje chorych po przeszczepach

13.03.2007 Zdrowie
fotofereza.jpg

fotofereza.jpg

Lekarze z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg fotoferezy pozaustrojowej w leczeniu choroby przeszczep-przeciw-gospodarzowi. Jest to nadzieja dla pacjentów, którzy nie odpowiadają na tradycyjną terapię farmakologiczną.

PRZESZCZEP, KTÓRY NISZCZY ZAMIAST RATOWAĆ

Choroba przeszczep-przeciwko-gospodarzowi (GVHD) polega na tym, że przeszczepione od dawcy komórki immunologiczne, rozpoznają tkanki biorcy jako obce i rozpoczynają skierowany przeciwko nim atak. Prowadzi to do poważnego wyniszczenia organizmu gospodarza.

Opisana reakcja najczęściej dotyczy komórek nabłonka i niektórych narządów miąższowych. Dlatego pierwszymi objawami choroby są wysypka, pokrzywka, suchość i łuszczenie się skóry oraz nabłonków przewodu pokarmowego i dróg moczowych (co prowadzi do biegunek i zapalenia pęcherza).

GVHD jest ciężką i trudną do wyleczenia chorobą. Walka z nią polega głównie na zapobieganiu rozwojowi. Odbywa się to poprzez zmniejszenie ilości limfocytów (komórek immunologicznych) dawcy lub zablokowanie ich funkcji.

LIMFOCYTY MOŻNA NAŚWIETLIĆ

Fotofereza pozaustrojowa (extracorporeal photopheresis, ECP) jest jedną z odmian fototerapii. Polega na naświetleniu limfocytów dawcy promieniami UVA, co ma zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepionego organu. W czasie zabiegu krew obwodowa chorego, po uprzednim uaktywnieniu przez specjalne związki chemiczne zwiększające wrażliwość na nadfiolet (psoraleny), zostaje napromieniowana poza organizmem pacjenta, a następnie ponownie wstrzyknięta do krwiobiegu chorego.

Po raz pierwszy fotoferezę pozaustrojową zastosowano u osób cierpiących z powodu pierwotnych chłoniaków skóry. Obecnie, poza zapobieganiu GVHD, wykorzystuje się ją do zwalczania niektórych chorób skóry - ciężkiej postaci łuszczycy, liszaja płaskiego oraz pęcherzycy.

MOŻLIWOŚCI TERAPEUTYCZNE W POLSCE

W Polsce przeprowadza się rocznie ponad 1200 przeszczepów nerek. Około 17 proc. zabiegów kończy się odrzuceniem narządu. Dotychczas stosowana metoda zapobiegania takiej reakcji polegała na podawaniu pacjentowi leków immunosupresyjnych (obniżających odporność), co wiązało się z dużym ryzykiem, a u części chorych nie przynosiło rezultatów. Właśnie dla nich fotofereza wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Wrocławscy lekarze szacują, że zabiegów takich będzie wymagać ok. 50-70 biorców na tysiąc wykonanych przeszczepów nerki.

Koszt jednej fotoferezy to około 4-5 tys. złotych. Na razie pacjenci i ośrodki badawcze muszą pokrywać go z własnych funduszy.

Jeżeli badania potwierdzą skuteczność foteforezy, za dwa-trzy lata może się ona stać powszechnie stosowaną metodą. Szacuje się, że dzięki niej liczba przeprowadzanych przeszczepów zwiększy się nawet o 40 proc.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska

kol

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: fotografii, materiałów video oraz informacji z kategorii "Świat".

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia starożytna Lewantu oczami lingwisty Historia starożytna Lewantu oczami lingwisty

"Studia z dziejów i kultury starożytnego Bliskiego Wschodu" prof. Edwarda Lipińskiego to pełna erudycji opowieść o cywilizacjach, które rozkwitały niegdyś na obecnych obszarach Syrii, Libanu, Palestyny i Jordanii.

Więcej

Myśl na dziś

Dozwolone jest uczenie się od nieprzyjaciela.
Owidiusz

Nasz blog

W rozkroku między wiarą a nauką W rozkroku między wiarą a nauką

Jeśli nauka udowodni, że część z wierzeń buddyzmu jest fałszywych, wtedy buddyzm będzie musiał się zmienić – stwierdził dalajlama. A co ty byś zrobił, gdyby okazało się, że to nauka tkwi w błędzie? – zapytano twardo stąpającego po ziemi naukowca, biologa molekularnego, głównego bohatera filmu „Początek” („I Origins”) w reżyserii Mike’a Cahilla wyświetlanego na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu.

Więcej

Tagi